Terminologia anatomica ve terminologia neuroanatomica'da nervı craniales başlığı altında yer alan eponimlerin web of science'ta indekslenen yayınlarda kullanımlarının incelenmesi
Investigation of the use of eponyms in terminologia anatomica and terminologia neuroanatomica under the heading nervi craniales in publications indexed on the web of science
- Tez No: 719888
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Terminologia Anatomica (TA) ile Terminologia Neuroanatomica (TNA) anatomi terimlerinin standardizasyonunu sağlayarak bilgi alışverişini kolaylaştırır. Ancak literatürde, TA ve TNA'daki standart terimler ve eponimler dışında farklı yazılışlar da kullanılmaktadır. Bu çalışmada TA (1998) ile TNA (2017)'da“Nervi Craniales”başlığı altında yer alan eponimler ile bu eponimlerin Web of Science (WoS)'ta yer alan farklı yazılışlarının incelenmesi ve tercih edilme oranlarının değerlendirilmesi amaçlandı. Bu amaçla TA/TNA'da“Nervi Craniales”başlığı altında, eponime sahip olan 17 adet terim bulunduğu saptandı. Bu terimlerin Latince olarak 35 farklı yazılışının, İngilizce olarak 22 farklı yazılışının bulunduğu görüldü. Bu terimlere ait eponimlerin TA/TNA'da yer alan 29 yazılışı olduğu, WoS'ta TA/TNA'dakinden farklı 27 yazılışın bulunduğu belirlendi. WoS'ta yer alan yayınların konu, başlık ve özet alanları incelenerek bu terim ve eponimlerin WoS'ta kullanıldığı yayın sayısı belirlendi. 5 adet terime ait eponimlerin kullanılmadığı saptandı. İstatistiksel analiz yapılarak WoS'ta yer alan yayınlarda terimlerin Latince/İngilizceleri ile eponimlerin tercih edilme oranı ve kullanılan eponimlerin TA/TNA'ya uygunluğu saptandı. İncelenen yayınlarda büyük oranda terimlerin Latince/İngilizcelerinin tercih edildiği saptandı. 12 terime ait eponimin TA/TNA'ya uygunluk oranı %0 ile %100 arasında bulundu. Eponimlerin yazılışlarının tercih edilme oranlarının değişkenlik göstermesi, WoS'ta arama yaparken zorluk ve kısıtlılıklara neden olmaktadır. Kullanılan terimlerde standardizasyonun sağlanması, bilgi alışverişinin doğruluğu ve kolaylığı açısından önemlidir. Yapılan çalışmada elde edilen bulguların anatomik terimlerin ve eponimlerin standardizasyonu konusunda literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Literatürdeki karmaşayı önlemek ve optimal bilgi alışverişi sağlamak için standardizasyonla ilgili çalışmaların yapılması artırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Terminologia Anatomica (TA) and Terminologia Neuroanatomica (TNA) facilitate the exchange of information providing the standardization of anatomy terms. But, in the literature, different spellings are used apart from these in TA and TNA. In this study, the eponyms under the title“Nervi Craniales”in TA (1998) and TNA (2017), which are approved anatomical terminologies, were intended to examine the different spellings of these eponyms in the Web of Science (WoS) and evaluate the rates of preference. In this way, it was found that there are 17 terms with an eponym collect under the same heading“Nervi Craniales”in TA/TNA. It was seen that these terms have 35 different spellings in Latin and 22 different spellings in English. It was determined belong to these terms have 29 spellings different from 27 spellings in WoS in TA/TNA. The topic, title and abstract of the publications in the WoS were examined and the number of publications in which these terms and eponyms were used in the WOS was determined. It was determined that the eponyms of 5 terms were not used in the publications in WoS. Statistical analysis was performed to determine the preference percentage of Latin/English terms and eponyms and the compatibility of the used eponyms with TA/TNA in publications in WOS. In this study, Latin/English of the terms was found to be preferred in the publications. The TA/TNA compatibility rate for the eponyms belonging to the remaining 12 terms was found to be percentage between 0% and 100%. The variation in the rate of the preference for the spelling of eponyms causes difficulties and limitations when searching in WoS. Ensuring standardization of terms is important for the accuracy and ease of information exchange. Our findings will be helpful for the literature on the standardization of anatomical terms and eponym. It is recommended to increase standardization studies in order to avoid confusion in the literature and to provide optimal information exchange.