Sutura sphenovomeralisin endoskopik transsphenoidal ve radyolojik yöntemlerle incelenmesi
Endoscopic transsphenoidal and radiological examination of sphenovomerine suture
  1. Tez No: 339755
  2. Yazar: SEDA UYĞUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK SÜRÜCÜ, DOÇ. DR. İLKAN TATAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Sutura sphenovomeralis (SSV); vomer?in ala vomeris?leri ile sphenoid kemiğin rostrum?unun yaptığı schindylesis tipi eklemin, ala vomeris?lerin çevresinin oluşturduğu sutur hattıdır. Bu sutura, terminologia anatomica?da adı yer almasına karşın klasik kitaplarda yapısı hakkında bilgiye rasltanmamaktadır. Sutura sphenovomeralis, günümüzde hipofiz adenomları cerrahi tedavisinde standart yöntem olarak kabul gören endoskopik transsphenoidal hipofiz cerrahisinde, güvenilir cerrahi sahanın oluşturulmasına yardımcı olmaktadır. Hipofiz adenomları, gll. hypophysialis?in adenohipofiz hücrelerinden köken alan iyi huylu tümörlerdir. İntrakraniyal tümörler arasında %10-15?lik oranla üçüncü sırada yer almaktadır. Sellar ve parasellar bölgede en sık görülen lezyonlardır. Bu tez çalışmasında, SSV, hipofiz adenomu olan bireyler ile hipofiz adenomu olmayan bireylerin paranazal sinus bilgisayarlı tomogrofileri üzerinde ölçümler yapılarak değerlendirilmiştir. Çalışmaya yaşları 21-50 arasında olan 85 hasta ve 150 kontrol grubu dahil edilmiştir. SSV?i tanımlayacak altı ölçüm yapılmıştır. Yapılan ölçümler hasta ve kontrol grubu ile karşılaştırılmış ve anlamlı bir fark görülmemiştir. Yaş grupları birbirleriyle ve kontrol grubuyla karşılaştırılmış anlamı bir fark görülmemiştir. Hasta-kontrol ayırt etmeksizin kadın erkek karşılaştırması yapılmıştır. Nares?in labium superior?a en yakın noktası ile SSV arasındaki mesafe ve SSV ile dorsum sellae arasındaki mesafe kadın-erkek arasında anlamlı fark tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rostrum of sphenoid bone articulates with ala of vomer forming schindylesis type of joint. The circumference of this joint is called sphenovomerine suture (SSV). Although this suture is mentioned in Terminologia Anatomica, there is no information about its structure in the text books. SSV helps to establish a reliable surgical field in the endoscopic transsphenoidal pituitary surgery which is accepted as a standard method of treatment for pituitary adenomas. Pituitary adenomas are benign tumors originating from cells of the adenohypophysis. These adenomas rank the third among intracranial tumors with a percent age of 10 to 15. Pituitary adenomas are the most common tumors in sellar and parasellar region. In this thesis, SSV has been reviewed by making measurements of paranasal computerized tomographies of the individuals with and without pituitary adenomas. 85 in the patient group and 150 in the control group, a total of 235 persons ranging between 21 to 50 ages have been included. Six type of measurements were done to describe SSV. Measurements were compared between patient and control groups and no significant difference was found. Age groups were compared and no significant difference was found in both patient and control groups. Male-female comparison was done without any distinction of patient or control groups. A significant difference between male and female was found in the distance between the nearest point of nares to superior lip and SSV and the distance between SSV and dorsum sellae.