Psikotik ve nevrotik bozukluğu olan hastaların bakım verenlerinde bakım veren yükü ve psikolojik semptomların karşılaştırılması
Comparison of caregivers burden and psychological symptoms among the caregivers of patients diagnosed with psychotic and neurotic disorders
  1. Tez No: 438559
  2. Yazar: ÖMER TURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMURAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Psikotik ve nevrotik bozukluklar, bireylerin ruh sağlığını etkileyen önemli iki alandır. Bu bozuklukların teşhis ve tedavisi uzun sürebilir ve bu durum, bu bireylere bakım sağlayan kişiler üzerinde bir yüke neden olabilir. Bu araştırmada, psikotik ve nevrotik bozukluğu olan hastaların bakım verenlerinde bakım veren yükü ve psikolojik semptomlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırmada İstanbul'da bir psikiyatristin muayenehanesine başvuran 104 psikotik ve 104 nevrotik bozukluklu hastanın primer bakım verenine Kısa Semptom Envanteri ve Bakım Verme Yükü ölçekleri uygulanmıştır. Araştırma sonucunda psikotik ve nevrotik hastalara bakım veren bireylerin demografik özelliklerine göre bakım yükleri ile psikolojik semptomları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır (p>0,05). Nevrotik hastaya bakım verenlerde psikolojik semptomların görülme oranının, psikotik hastaya bakım verenlere göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek olduğu tespit edilmiştir (p=0,001). Bakım veren yükü bakımından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır (p>0,05). Her iki grupta da bakım veren yükü ile psikolojik semptomlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı belirlenmiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Psychotic and neurotic disorders are two important fields affecting mental health of individuals. Diagnosis and treatment of these disorders can take long periods of time and this may cause a burden on the individuals providing care to those people. The object of this research is to compare caregiver burden and psychological symptoms of the care givers of the psychotic patients with the care givers of the neurotic patients. In the research, Brief Symptoms Inventory and Caregiver Burden Inventory were applied to the individuals undertaking cares of 104 psychotic and 104 neurotic patient who have been applying to a psychiatrist's private clinic in Istanbul. According to results of the study, there were no statistically significant differences between caregiver burden and psychological symptoms based on the subjects demographic characteristics (p>0,05). It was found that the psychological symptom rate in neurotic patient's caregivers were statistically significantly higher than psychotic patient's caregivers (p=0,001). There was no statistically significant differences between two groups based on caregiver burden (p>0,05). In both groups, there was no statistically significant relationship between caregiver burden and psychological symptoms (p>0,05).