COVID-19 nedeniyle yatarak tedavi gören hastaların 3.ay ve 6.ay morbidite ve mortalitelerinin incelenmesi
Investigation of the 3RD month and 6TH months morbidity and mortalities of the patients which were inlined treatment DUE to COVID-19
  1. Tez No: 719908
  2. Yazar: MERVE BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ESRA ATAOĞLU, UZMAN EMRE HOCA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: COVID-19 hastalığına yönelik yaptığımız bu çalışmamızda mortalite ve morbidite üzerinde etkili olan bağımsız risk faktörlerinin belirlenmesi, buna paralel olarak COVID-19 morbidite ve mortalitesinin azaltılması hedeflenmiştir. Materyal – Method: Çalışmamız Sultangazi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Nisan 2020- Mayıs 2021 yılları arasında Pandemi Dahiliye servisinde yatarak tedavi gören 600 COVID-19 hastasının PCR pozitif saptanan 259 tanesi ile yapılmıştır. Hastaların yatış anı, 3. ay ve 6. ay laboratuvar verilerindeki oransal farklılıklar ile komorbidite durumları incelenmiştir. Elde edilen verilerin hastaların klinik şiddetine olan etkisi araştırılmıştır. Hastalar yaşayan ve exitus olacak şekilde iki grupta analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmamız 147 tanesi erkek 112 tanesi kadın olmak üzere 259 hastadan oluşmaktadır. Bu hastaların tamamı PCR+ olarak saptanmış olan hasta grubundan seçilmiştir. 3 aylık incelememiz de yaşayan hastalarımızın yaş ortalaması %56,91±15,88 iken exitus olan hastalarımızın yaş ortalaması %69,88±11,86 olarak saptanmıştır. 6 aylık incelememizde yaşayan hastalarımızın yaş ortalaması %57,16±15,8 iken exitus olan hastalarımızın yaş ortalaması %69,99±11,9 olarak saptanmıştır. Erkek cinsiyete baktığımızda 3 aylık mortalitede exitus oranı %68 saptanırken (p = 0,008) 6 aylık mortalitede exitus oranı %67 saptanmıştır (p= 0,01). Erkek cinsiyete sahip olmanın kadın cinsiyete göre mortalite üzerinde daha riskli olduğu gözlenmiştir. Koagülasyon belirteçlerinden olan deltad-dimer düzeyindeki artışın 3 ay ve 6 ay takiplerinin her ikisinde de mortalite üzerinde anlamlı olduğu saptanmıştır (3. Ay p= 0,003 6.ay p= 0,001). Koagülasyon tetkiklerinden bakılan diğer parametreler olan PT ve aPTT değerleri ise mortalite üzerinde istatistiksel açıdan anlamlı bulunmamıştır. 3 ay ve 6 ayda ki WBC değerinde olan artış, bazofil ve Hb değerlerindeki azalma mortalite üzerine istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study we conducted on COVID-19 disease, it was aimed to determine the independent risk factors that have an effect on mortality and morbidity and, in parallel, to reduce the morbidity and mortality of COVID-19. Material – Method: Our study was conducted with 259 PCR-positive patients out of 600 COVID-19 patients who were hospitalized in the Pandemic Internal Medicine Service in Sultangazi Haseki Training and Research Hospital between April 2020-May 2021. Comorbidities status and proportional differences in the laboratory data of the patients at the time of hospitalization, 3rd month and 6th month were examined. The effect of the obtained data on the clinical severity of the patients was investigated. Patients were analyzed in two groups, living and exiting. Findings: Our study consists of 259 patients, 147 of them male and 112 female. All of these patients were selected from the patient group that was determined as PCR+. In our 3-month review, the mean age of our patients who survived was 56.91±15.88%, while the mean age of our patients who died was 69.88±11.86%. In our 6-month examination, the mean age of our patients who survived was 57.16±15.8%, while the mean age of our patients who died was 69.99±11.9%. When we look at the male gender, the exitus rate was 68% in 3-month mortality (p = 0.008), while the exitus rate in 6-month mortality was 67% (p= 0.01). It has been observed that having a male gender is more risky on mortality than female gender. The increase in the level of deltad-dimer, which is one of the coagulation markers, was found to be significant on mortality in both 3-month and 6-month follow-ups (3rd month p= 0.003, 6th month p= 0.001). PT and aPTT values, which are the other parameters examined in coagulation tests, were not found to be statistically significant on mortality. The increase in WBC value at 3 months and 6 months, and the decrease in basophil and Hb values were not found to be statistically significant on mortality.