Acil servis yoğunluğunun ve yatamayan hastaların acil servis yoğunluğu üzerindeki etkisinin nedocs skoruyla değerlendirilmesi
Measurement of emergency department crowding and the effect of boarding patients on emergency department crowding by nedocs score
- Tez No: 719927
- Danışmanlar: PROF. DR. HALDUN AKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Yatış bloğunun acil servis (AS) kalabalıklığını ne düzeyde etkilediğini görmek amacıyla bu çalışma yürütülmüştür. Gereç ve Yöntem: Çalışma tek merkezli, prospektif gözlemsel bir tanımlayıcı çalışmadır. NEDOCS değişkenleri olan acil serviste yatan hasta sayısı, acil serviste ventilatördeki hasta sayısı, acil servise kabul edilen hasta sayısı, muayene için bekleyen hastanın en fazla kaç saattir beklediği ve acil serviste en uzun süredir bekleyen hastanın kaç saattir beklediği, her gün 09:00-10:00, 12:00-13:00, 16:00-17:00, 20:00-21:00, 24:00-01:00, 03:00-04:00 saatleri arasında 1'er kez, günde toplam 6 kez kayıt altına alınmış ve her vardiyanın NEDOCS skoru hesaplanmıştır. Her vardiyada 8 saat ve 24 saatten uzun süredir yatış bekleyen hasta sayısı da tespit edilmiştir. Bu hastaların yatış verildiği anda, başvurusundan sonraki 8. ve 24. saatlerde yatırılmış olması durumunda NEDOCS skorunun nasıl etkileneceği hesaplanarak yatış bloğunun acil servis kalabalıklığına etkisi incelenmiştir. Ayrıca sokağa çıkma yasağı, gündüz ve gece, mesai ve mesai dışı vardiyaların kalabalıklık üstüne etkisi de incelenmiştir. Bulgular: Çalışma boyunca 38 günün 36'sında, 72 vardiyada, toplam 216 ölçüm noktasında NEDOCS skoru hesaplanmıştır. Ölçülen en düşük NEDOCS skoru 62,4 (yoğun ama kalabalık değil), en yüksek skor 315 (tehlikeli derecede kalabalık) olarak ölçülmüştür. Ortalama NEDOCS skoru 146 (aşırı kalabalık), ortancası 136'dır (İKA: 114-172). Ölçümlerin %18,8'inde (n=41) Düzey-3 (60-100 puan, oldukça yoğun ama aşırı kalabalık değil), %34,9'unda (n=76) Düzey-4 (100-140 puan, aşırı kalabalık), %25,2'sinde (n=54) Düzey-5 (140-180 puan, ciddi şekilde aşırı kalabalık), ve %21,1'inde (n=47) Düzey-6 (>180 puan, tehlikeli derecede kalabalık, felaket) seviyesinde kalabalıklık tespit edilmiştir. Ortalama NEDOCS skoruna en çok katkı veren parametre en uzun yatışlı bekleme süresi iken (%48,8) en az katkı veren parametre entübe hasta sayısı'dır (%4,2). Yatış verilen hastaların o an yatırılması hipotezi incelendiğinde ortalama NEDOCS skorunun 146,47'den 22,4'e gerilediği, ortalama düzeyin ise 2'ye (yoğun) düştüğü görülmüştür. Yatış verilen hastaların en fazla 8 saat acil servise beklemeleri hipotezi incelendiğinde ortalama NEDOCS skorunun yaklaşık %85 azalarak 24,7'ye düştüğü; en fazla 24 saat acil serviste beklemeleri hipotezi incelendiğinde de NEDOCS skoru yaklaşık yarı yarıya azalarak 65,72'ye gerilediği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to see how the access block affects the emergency department (ED) crowding. Materials and Methods: The study is a single-center, prospective observational descriptive study. The variables of NEDOCS are the number of patients hospitalized in the emergency department, the number of ventilated patients in the emergency department, the number of patients admitted to the emergency department, the maximum number of hours the patient has been waiting for examination, and the longest the patient has been waiting in the emergency department, every day between 09:00-10 1 time per day between :00, 12:00-13:00, 16:00-17:00, 20:00-21:00, 24:00-01:00, 03:00-04:00 A total of 6 times were recorded and the NEDOCS score of each shift was calculated. The number of patients waiting for hospitalization for more than 8 hours and more than 24 hours per shift was also determined. The effect of the access block on the emergency room crowding was analyzed by calculating how the NEDOCS score would be affected if these patients were hospitalized at the time of admission, at the 8th and 24th hours after admission. In addition, the effects of curfew, day and night, working hours and out-of-hours shifts on crowding were also analyzed. Results: During the study, NEDOCS scores were calculated at a total of 216 measurement points, 36 of 38 days, 72 shifts.The lowest measured NEDOCS score was 62.4 (quite busy but not crowded), the highest score was 315 (dangerously crowded). The mean NEDOCS score was 146 (overcrowding), with a median of 136 (ICA: 114-172). Level-3 (60-100 points, quite busy but not overcrowded) in 18.8% (n=41) of the measurements, Level-4 (100-140 points, not overcrowded) in 34.9% (n=76) overcrowded), 25.2% (n=54) were Level-5 (140-180 points, severely overcrowded), and 21.1% (n=47) were Level-6 (>180 points, dangerously overcrowding, disaster) level of overcrowding was determined. The parameter that contributed the most to the mean NEDOCS score was the longest hospitalization period (48.8%), while the least contributing parameter was the number of intubated patients (4.2%). When the hospitalization hypothesis was analyzed, it was observed that the average NEDOCS score decreased from 146.47 to 22.4, while the average level decreased to 2 (busy). Considering the hypothesis that hospitalized patients wait for the emergency department for a maximum of 8 hours, the average NEDOCS score decreased by 85% to 24.7; When the hypothesis of waiting in the emergency room for a maximum of 24 hours was anayzed, it was shown that the NEDOCS score decreased by about half to 65.72.