Demir çelik endüstrisinin kullanımına uygun elektromıknatıs tasarımı ve analizi
Design and analysis of electromagnets suitable for use in the iron and steel industry
- Tez No: 719931
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM ÖNCÜ, DOÇ. DR. ADEM DALCALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, demir çelik fabrikaları ve haddehanelerdeki demir blokların kaldırılması ve taşınması hedeflenerek iki kutuplu bir elektromıknatıs tasarımı gerçekleştirilmiştir. Taşınacak olan yükün cinsine, boyutuna göre uygun amper – sarım oranında, doyum bölgesine ulaşmadan minimum bakır kaybı ile taşıma sağlayacak şekilde bir elektromıknatıs tasarımı hedeflenmiştir. Elektromıknatısın analitik hesapları yapılarak ihtiyaca uygun elektromıknatıs modeli, bilgisayar destekli tasarım ve analiz programı ile tasarlanmış, simülasyonu gerçekleştirilerek manyetik analizleri yapılmıştır. Bu tezde tasarımı yapılan 2 kutuplu elektromıknatısın analitik tasarımı için MATLAB programı, 2 boyut ve 3 boyutlu tasarımlar ve optimizasyon için ANSYS Maxwell programı kullanılmıştır. Modeller üzerinde elektrik makinalarının tasarımında ve analizinde kullanılan sonlu elemanlar metodu (SEM) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, two pole electromagnet was designed with the aim of lifting and transporting iron blocks in iron and steel factories and rolling mills. An electromagnet has been designed in such a way that it provides transport with minimum copper loss without reaching the saturation zone at the appropriate ampere-turn ratio by using the appropriate material selection according to the type and size of the load to be carried. By analytical calculations of the electromagnet, the electromagnet model suitable for the need was designed and simulated with ANSYS Maxwell program, and magnetic analyzes were performed. In this thesis, MATLAB program was used for the analytical design of the 2-pole electromagnet, and ANSYS Maxwell program for 2D and 3D designs and optimization. The finite element method (SEM) used in the design and analysis of electrical machines was used on the models.