The unending war in Afghanistan: Analyzing the internal and external dynamics behind the failure
Afganistan'da bitmeyen savaş: Başarısızlığın arkasındaki iç ve dış dinamiklerin analizi
  1. Tez No: 719941
  2. Yazar: AHMAD ZUBAİR NABIZADA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE SEREN YEŞİLTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Afganistan, jeopolitik ve jeostratejik konumuyla Güney Orta Asya'da, Orta Asya ve Hindistan'ı bağlayan dağlık ve karayla çevrili bir ülkedir. Ülkenin adı, Asya'daki son derece istikrarsız ülkelerden biri olarak iç savaşın yanı sıra iç ve dış müdahaleler nedeniyle şiddet ve terör ile eş anlamlı bir hâle gelmiştir. Afganistan çatışması bir terörist, aşırılık yanlısı veya etnik gruplar arasındaki bir savaştan daha fazlasıdır. Bu; stratejik üstünlük, vekalet savaşları, milliyetçilık, ekonomik ve dinî ihtilaflar, etnisite, uyuşturucu ticareti ve kriminal konular gibi savaşın devam etmesine neden olan birçok dinamiğin sonucudur. Afganistan çatışması, dünyadaki diğer bölgelerdeki gibi devlet ve devlet dışı aktörlerin çeşitliliğinin yanı sıra bu aktörlerin hedeflerinin kesişme noktasını da temsil etmektedır. 11 Eylül 2001 ABD'ye yönelik terörist saldırılar, gözlerin Afganistan'a çevrilmesine neden oldu ve ABD ile diğer uluslararası topluluklar, Taliban liderliğindeki Afganistan'a karşı Kalıcı Özgürlük Operasyonu'nu (Operation Enduring Freedom) başlattı. Operasyon, Taliban rejimini devirmeyi ve Afganistan'ın küresel terörizmin üssü olmasını engellemeyi amaçlıyordu. 20 yıllık bir müdahalenin ardından Afganistan hâlâ güvenlikten uzak bir ülke, barış ve istikrar belirtisi görülmüyor ve Afgan halkı hâlâ yoksulluk içinde yaşıyor. Daha da kötüsü, Taliban terörist faaliyetlerine devam etti ve 15 Ağustos 2021'de ülkenin toprak kontrolünü ele geçirdi. Bu araştırma, 2001'den bu yana Afganistan'daki sürekli savaşın dinamiklerini bir dizi aktör ve faktör olarak incelemektedir. Bunu yaparken devam eden çatışmayı etkileyen iç ve dış dinamiklerin evrimini, sonuçlarını ve ayrıca Afganistan'daki bölgesel ve kuresel güç mücadelesinin rolünü incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Afghanistan is a mountainous, landlocked country in South-Central Asia in a geopolitical and geostrategic location that connects the Middle East with Central Asia and the Indian Continent. The country's name has become synonymous with violence and terror, and this has been undergone due to the civil wars internal and external interventions, as being one of the volatile countries in Asia. Like many others around the world, Afghanistan's conflict highlights the diversity of state and non-state players and the intersection nature of their goals. The Afghanistan conflict is more than merely a terrorist, extremist, or battle between ethnic groups. But is the result of many dynamics that contributed to the continuation of war, including strategic, proxy war, nationalist, economic, religious, ethnicity, drug, and criminal issues. September 11, 2001, terrorist attacks on the U.S. led the eyes to turn to Afghanistan, and the U.S. and other international communities launched Operation Enduring Freedom (OEF) against Taliban-led Afghanistan. The operation was aimed to overthrow the Taliban regime and stop Afghanistan from being a base of global terrorism. After 20 years of intervention, Afghanistan is still far from safe, no sign of peace and stability has been seen, and the Afghan people are still living in poverty. Even worse, the Taliban continued its terrorist activities and took territorial control of the country on 15 August 2021. This study examines the dynamics of continuous war in Afghanistan as a set of actors and factors since 2001. In doing so, it examines the evolution and ramifications of internal and external dynamics that influence the ongoing conflict and the role of regional and global power struggle in Afghanistan.