The impact of international trade on economic growth in Uganda
Uluslararası ticaretin Uganda'da ekonomik büyüme üzerindeki etkisi
- Tez No: 720000
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ÇELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın başlıca amacı, temel ekonomik büyüme ve uluslararası ticaret göstergelerini göz önünde bulundurarak uluslararası ticaretin Uganda'nın ekonomik kalkınması üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu sorgulama için, ikincil veriler toplandı. 1989 ve 2019 arasında, GSYİH, DYY, ve enflasyona ilaveten ithalat, ihracat ve ticaret kullandık. Projenin amaçlarını gerçekleştirmek için, bileşenler arasında çalışmanın kısa ve uzun dönem etkileşimlerini kullanarak, ARDL modeli oluşturuldu. Ekonomik büyüme ile alakalı ihracat araştırması sonuçlarına göre, ihracat ve ekonomik büyüme arasında önemli bir pozitif ilişki vardır. Ayrıca, enflasyon ile GSYİH ve diğer faktörler arasında önemli derecede negatif bağlantı vardır. Ticaret ve ekonomik büyümeye ile mukayese edildiğinde, ihracat ve GSYİH önemli bir ilişki katsayısına sahiptir. Enflasyon haricinde, verilerin GSYİH ile enflasyon arasında önemli bir korelasyon gösterir, ve GSYİH ile incelenen değişkenler arasında önemli bir pozitif bağlantı vardır. Çalışma, ekonomik büyümeyi artırmak için politika yapıcıların yerli şirketleri ihracata yönelik mal ve hizmet üretmeye teşvik etmelerinin hayati önemde olduğunu önermektedir; bu durumda Uganda Doğrudan Yabancı Yatırımın gelişimini teşvik etmek için hükümet müdahalesini savunan Keynesian teorisi ile uyumludur. Ayrıca, yatırımcılar bu faaliyetleri Uganda'nın ekonomik kalkınmasına olumlu katkı sağlamaktadırlar. İhracatçıları teşvik edecek ve ithalatçıları sadece ekonomide artan üretken faaliyet için girdi olarak hizmet edecek ve böylece GSYİH'ye olumlu katkıda bulunacak mal ve hizmetleri ithal etme konusunda sınırlama yapmak için yasalar çıkartılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The study's main goal was to investigate the impact of international trade on Uganda's economic growth, taking into consideration key economic growth and international trade indicators. For this inquiry, secondary data was gathered. From 1988 through 2019, we used GDP, FDI, inflation, as well as exports, imports, and trade. The ARDL model was created utilizing the study's short- and long-term interactions between components in order to satisfy the project's objectives. Exports and economic growth have a significant positive association, according to the findings of the exports to economic growth research. In addition, there is a substantial negative connection between inflation and GDP and other factors. Exports and GDP had a substantial association coefficient when compared to trade and economic growth. Except for inflation, where the data demonstrate a substantial negative correlation between GDP and inflation, and also there was a significant positive link between GDP and the studied variables. The study recommends that it is vital that policymakers encourage domestic companies to produce goods and services for exports in order to boost economic growth, this is in line with Keynesian theory which advocates for strong government intervention to foster the development of Uganda Foreign Direct Investment and to also ensure that the activities of these investors contribute positively towards Uganda's economic growth. Laws should be enacted to encourage exporters and limit importers to import only those goods and services which are to serve as input for increased productive activity in the economy thereby contributing positively towards GDP.