Sürdürülebilir ve yılmaz tedarikçi seçimi probleminin MEREC tabanlı MAIRCA yöntemi ile çözümü
Sustainable and resilient supplier selection with MEREC based MAIRCA method
- Tez No: 719999
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURCAN DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Doğal kaynakların verimsiz bir şekilde kullanılarak hızlıca tüketilmesi, nispeten düşük çevre bilinci, küresel sanayileşme, sosyal problemler, artan rekabet gibi nedenlerle tedarik zincirleri ve son kullanıcılar etkilenmektedir. Artan toplumsal farkındalığın ve değişen yönetmeliklerin sonucunda işletmeler sürdürülebilirliği benimsemeye başlamıştır. Bunun yanı sıra beklenmeyen afetlere, pandemiye ve terörist saldırıları gibi istenmeyen durumlara dayalı kesintiler tedarik zincirini etkilemektedir. İşletmelerin tedarikçi seçiminde yılmazlık rekabet avantajı açısından önem taşımaktadır. Bu çalışmada sürdürülebilir ve yılmaz tedarikçi seçimi problemi incelenmiştir. Bu kapsamda çok ölçütlü karar verme yöntemlerinden MEREC ve MAIRCA kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to natural resources are consumed inefficiently and rapidly, relatively low environmental consciousness, global industrialization, social problems, increasing competition etc. supply chains and end users are being affected. Social awareness is increasing and regulations are changing thus, companies are adopting sustainability. In addition to these, natural disasters, pandemics, terrorist attacks and such contingencies are causing disturbances in supply chains. It is important to consider resiliency in supplier selection process to achieve competitive advantage. In this study sustainable and resilient supplier selection problem is analyzed. MEREC and MAIRCA multi criteria decision making methods are used in this context.