Stratejik yönetimin uluslararası ticaretin serbestleştirilmesindeki rolü ve ekonomik büyüme üzerine etkisi: Libya örneği
The role of strategic management in the liberalization of international trade and its impact on economic growth: Case study in Libyan
  1. Tez No: 859655
  2. Yazar: RIAD AMEHMED HASSAN ETBIGA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL TURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası Ticaret, İşletme, Economics, International Trade, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, stratejik yönetimin uluslararası ticaretin liberalleşmesi üzerindeki etkisini ve bunun Libya'daki ekonomik büyüme üzerindeki etkisini ele alınmaktadır. Çalışmanın odak noktası, teknolojinin benimsenmesi, stratejik ittifaklar, öğrenme kültürünün teşvik edilmesi ve ürünün yeniden yapılandırılması gibi stratejik yönetim uygulamalarının ticaretin serbestleştirilmesini ve ekonomik kalkınmayı nasıl etkilediğini belirlemektir. Katılımcıları yönetsel rollerine göre kategorilere ayıran, ardından her katman içinde rastgele örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Veriler anketler aracılığıyla toplanmış ve Sosyal Bilimler İstatistik Paketi (SPSS) kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmada değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek adına korelasyon analizleri de dahil olmak üzere hem tanımlayıcı hem de çıkarımsal istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Bulgular, stratejik yönetim uygulamaları ile ekonomik büyüme arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif bir korelasyon olduğunu göstermektedir. Ayrıca çalışma, stratejik yönetimin uluslararası ticaretin serbestleştirilmesinde de önemli bir rol oynadığını ve böylece Libya ekonomisine küresel pazarda rekabet avantajı sağladığını ortaya çıkarmıştır. Bu sonuçlar, sürdürülebilir ekonomik büyüme ve rekabetçi ticari avantajlar elde etmek için stratejik yönetimi politika oluşturma ve iş uygulamalarına entegre etmenin önemini doğrulamaktadır. Çalışma, Libya bağlamına özel olarak odaklanarak, stratejik yönetimin hem uluslararası ticaretin liberalizasyonunda hem de ekonomik büyümede olumlu etkisine dair ampirik kanıtlar sağlayarak mevcut literatüre katkıda bulunmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Stratejik Yönetim, Yönetim, Ekonomik Büyüme, Libya Ocak 2024, 101 Sayfa
Özet (Çeviri)
This study considers the impact of strategic management on the liberalization of international trade and its impact on economic growth in Libya. The focus of the study is to determine how strategic management practices such as technology adoption, strategic alliances, promoting a learning culture and product restructuring affect trade liberalization and economic development. The method of dividing the participants into categories according to their managerial roles and then random sampling within each layer was preferred. Data were collected through surveys and analyzed using the Statistical Package for Social Sciences (SPSS). The study used both descriptive and inferential statistical methods, including correlation analyses, to examine the relationships between variables. The findings show that there is a statistically significant positive correlation between strategic management practices and economic growth. Additionally, the study revealed that strategic management also plays an important role in liberalizing international trade, thus providing the Libyan economy with a competitive advantage in the global market. These results confirm the importance of integrating strategic management into policy making and business practices to achieve sustainable economic growth and competitive business advantages. The study contributes to the existing literature by providing empirical evidence on the positive impact of strategic management on both international trade liberalization and economic growth, with a specific focus on the Libyan context. KEYWORDS: Strategic Management, Management, Economic Growth, Libya January 2024, 101 Page