Tefsir'de İsrailiyât ve dönemsel değişimler
Israiliyat in tafsir and periodic changes of it
  1. Tez No: 720017
  2. Yazar: EMİNE TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
İsrailiyât, tefsir literatüründe klâsik dönemden günümüze kadar süregelen zamanda çeşitli tartışmaların yapıldığı bir konudur. İlk dönem müfessirlerinden bugüne dek bu tarz rivayetler tefsirlerde yer almıştır. Bu durum zaman zaman tefsirde İsrailî rivayetlerin kullanılması/kullanılmaması hususunu gündeme getirmiştir. Klâsik ve modern dönemde İsrailî rivayetlerin yer almadığı tefsir yok diyebiliriz. Ancak bu rivayetler kişiye, döneme hatta toplumsal birtakım farklılıklara da yansımıştır. Her dönem kendi içinde sosyo-kültürel, siyasi vb. meseleler hakkında bizlere bilgi vermektedir. Yine İsrailiyât'ın tarihçesine baktığımızda mevzu bahsedilmediği dönem yoktur demek mümkündür. Nitekim Kur'an tek kültüre ait bir kitap değildir. Son kitap olması hasebiyle kendinden önceki ilahi kitapları tamamlamakta ve diğer ilahi kitaplarla ortak noktaları bulunmaktadır. Bu durum olağandır. Zira Allah, geçmiş milletlere ait haberleri de Kur'an'ın muhataplarına aktarmıştır. Mühim olan bu haberlere doğru bir şekilde yaklaşmaktır. Herhangi bir tefsir değerlendirildiğinde kendi dönemi içinde değerlendirilmeli ve önyargıya mahâl verecek tutum ve davranışlardan mümkün mertebe kaçınılmalıdır. Bu çalışmada öncelikle İsrailiyât konusunda genel bilgiler verilmiş ve klâsik-modern dönemin ana hatları ile çerçevesi çizilmeye çalışılmıştır. Dört klâsik dönem, dört modern dönem olmak üzere sekiz tefsir incelenmiştir. Tefsirlerde İsrailiyât'a dair haberlerin dönemsel değişimlerinin neler olduğu seçilen ayetler özelinde esas alınarak değişimler tespit edilmiştir. Araştırma süresince konumuzla ilgili eserler incelenmiş, uzman kişilerle istişarede bulunulmuş ve elde edilen verilerle konumuz analiz ve tartışma yoluyla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Israiliyât is a subject of various discussions in the exegesis literature from the classical period to the present. Such narratives have been included in the interpretations and exegetors since the first period. This situation has brought up the issue of using/not using Israeli narrations in tafsir from time to time. We can say that there is no tafsir in the classical and modern period that does not include Israeli narrations. However, these narratives were reflected in the person, period and even some social differences. Each period gives us information about socio-cultural, political, etc. issues in itself. When we look at the history of Israiliyât, it is possible to say that there is no period when it was not mentioned. As a matter of fact, the Qur'an is not a book belonging to a single culture. Since it is the last book, it completes the previous divine books and has common points with other divine books. This situation is normal. Because Allah has conveyed the news of the past nations to the addressees of the Qur'an. The important thing is to approach these news in the right way. When any tafsir is evaluated, it should be evaluated within its own period and attitudes and behaviors that may cause prejudice should be avoided as much as possible. In this study, first of all, general information about Israiliyât was given and the outline of the classical-modern period was tried to be drawn. Eight interpretations, four classical periods and four modern periods, were examined. The periodic changes in the news about Israiliyât in the commentaries were determined based on the selected verses. During the research, the works related to our subject were examined, consultations were held with experts, and our subject was evaluated through analysis and discussion with the data obtained.