جهود المرأة المعاصرة في تفسير القرآن الكري زينب الغزالي وكريمان حمزة أنموذجاًدراسة تحليلية مقارنة
Zeynep el-Gazali ve Kariman Hamza'nın tefsirleri çerçevesinde çağdaş dönemde kadın müfessirler
  1. Tez No: 935079
  2. Yazar: NOOR SAMİ HAMDİ AL-HAYANI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HOSSAMELDEEN KHALIL FARAG MOHAMMED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmada, çağdaş kadınların Allah'ın Kitabı'nın tefsirindeki rolünü tanımak, Zeynep el-Gazali ile Keriman Hamza'nın kişiliklerini, ilmî biyografilerini ve kariyerlerini öğrenmek, ayrıca Kur'an-ı Kerim'in tefsirinde izledikleri yöntemi kavramak ve bunlarla birlikte,“Nazarât fî Kitâbillâh”ve“el-Lü'lü' ve'l-Mercân fî Tefsîri'l-Kur'ân”adlı tefsirlerin bilimsel değerlerini açıklamak hedeflenmektedir. Araştırmanın temel sorunu, çağdaş kadınların Kur'an tefsirindeki rolünün yeterince bilinmiyor oluşudur. Bu çalışmada, Zeyneb el-Gazali'nin“Nazarât fî Kitâbillâh”ve Keriman Hamza'nın“el-Lü'lü' ve'l-Mercân fî Tefsîri'l-Kur'ân”tefsirleri incelenerek bu eksiklik giderilmeye çalışılmıştır. Araştırmada, Zeyneb el-Gazali ve Keriman Hamza'nın tefsirleri tümevarımcı analitik yöntemle incelenmiştir. Her iki müfessirin de tefsir metotları bu yönteme dayanarak ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Bu çalışmada vardığım sonuçlardan en önemlileri şunlardır:“Nazarât fî Kitâbillâh”ve“el-Lü'lü' ve'l-Mercân fî Tefsîri'l-Kur'ân”tefsirlerinin her ikisi de sade dilleri ve anlaşılır üsluplarıyla öne çıkmıştır. Bu durum onları toplumun farklı kültürel ve ilmî seviyelerdeki tabakaları için anlaşılır hale getirmiştir. Her iki tefsir de İsrailiyat kıssaları ve münker hadisler rivayetlerinden uzak durmuş, çağdaş âlimlerin araştırmalarından ve görüşlerinden yararlanmışlardır. Müfessirlerin her ikisi de tefsirlerinde Müslümanların hayatlarını Rablerinin Kitabı ile bağdaştırmaya ve onlara çağdaş bir dille hitap etmeye çalışmış; bu yüce kitabın her zaman ve her zeminde geçerli olduğunu, ona bağlı kalmanın toplumun hastalıklarından ve sorunlarından kurtuluşunu sağlayacağını, insanlara her iki dünyada da mutluluk getireceğini vurgulamışlardır. Tefsirleri okuyan kişi, müfessirlerin itikadi, fıkhi ve mezhebi alanlardaki ihtilaflara girmemeye özen gösterdiklerini ve İslam dininin genel ilkelerine bağlı kalmanın, Müslümanların gücünü zayıflatacak ve birliğini bozacak her türlü şeyden kaçınmanın önemine işaret ettiklerini fark edecektir. Her iki tefsirin mukaddimesinin de ilim erbabı uzmanlarca yazılmış olması onların genel entelektüel çevreler arasında kabul görmesini kolaylaştırmıştır. Nitekim“Nazarât fî Kitâbillâh”tefsirine Ezher Üniversitesi'nde tefsir uzmanı olan Prof. Dr. Abdü'l-Hayy Fermâvî önsöz yazmış,“el-Lü'lü' ve'l-Mercân fî Tefsîri'l-Kur'ân”tefsirini mesleki bir ekip yaklaşık iki yıl boyunca incelemiştir. Sonuç olarak, bu iki tefsirin okutulmasını ve özellikle kadınlara yönelik okullarda ve şeriat enstitülerinde müfredat haline getirilmesini tavsiye ediyorum. Kadın doktorlar ve mühendisler olduğu gibi aynı şekilde kadın müfessirler ve fakihler de vardır.
Özet (Çeviri)
In addition to explaining the scientific value of the interpretations of“Nadarãt Fi Kitabi Allah”and“Al-Lu'lu' wal marjan fi tafsir al Qur'an”this research aims to identify the role of contemporary women in interpreting the holy Qur'an. It also seeks to understand the personalities of Zainab al-Ghazali and Kariman Hamza, as well as their scientific and practical biographies and approaches to the interpretation of the Holy Qur'an. The problem of this research is that it is unclear how important it is for modern women to comprehend the Holy Quran. Thus, the purpose of this study was to shed light on the efforts made by Kariman Hamza in her interpretation of“Al-Lu'lu' wal marjan fi tafsir al qur'an”and Zainab Al-Ghazali in her interpretation of“Nadarãt Fi Kitabi Allah”, In order to shed light on the methods used by the two interpreters, Kariman Hamza and Zainab al-Ghazali, I relied on their analytical inductive approach in this work. I have come to several conclusions from this study, the most significant of which is that the interpretations of“Nadarãt Fi Kitabi Allah”and“Al-Lu'lu' wal marjan fi tafsir al qur'an”are universally applicable to all social classes, irrespective of their cultural and scientific background, because they are characterized by their simplicity of expression and clarity of style. The two interpretations draw on the sciences of modern scholars and are devoid of Israeli tales and fake hadiths. In their interpretations, the two interpreters aimed to make a connection between the lives of Muslims and the Book of their Lord, speak to them in contemporary language, and emphasize that this wonderful book is appropriate for all eras and locations and that following it will save society from its ills and ensure the happiness of its members in both worlds. The interpreters purposefully avoided getting into the doctrinal, jurisprudential, and sectarian nuances, demonstrating adherence to the general tenets of the Islamic faith and rejecting anything that might weaken and divide Muslims, as anyone reading the two interpretations will readily realize. The broad intellectual public accepted the two perspectives when they were presented by experts and masters in the field. Dr. Abdul-Hayy Al-Farmawi, an interpretation professor at Al-Azhar University, introduced“Nadarãt Fi Kitabi Allah”and a work team spent almost two years reviewing“Al-Lu'lu' wal marjan fi tafsir al qur'an”The interpreters purposefully avoided getting into the Akida and Islamic jurisprudential, demonstrating adherence to the general tenets of the Islamic faith and rejecting anything that might weaken and divide Muslims, as anyone reading the two interpretations will readily realize. This has been accepted the two perspectives when they were presented by experts and masters in the field. Dr. Abdul-Hayy Al-Farmawi, an interpretation professor at Al-Azhar University, introduced“Nadarãt Fi Kitabi Allah”and a work team spent almost two years reviewing“Al-Lu'lu' wal marjan fi tafsir al qur'an”In conclusion, I suggest that this study to include the two interpretations at educational institutions and religious studies, particularly for women.