Betonarme kirişlerde yeni bir etriye kancasının davranışının araştırılması
Investigation of a new sitirrup hook of behavior in reinforced concrete beams
- Tez No: 720035
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA ŞULE GARİP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Betonarme kirişlerde TBDY 2019 ve TS500-2000 kriterlerine bağlı olarak 135 derece kıvrımlı etriye kancaları kullanılmaktadır. Bu kanca kıvrım açısı, yapım aşamasında, kancalar arasına boyuna donatı yerleştirilmesinde ortaya çıkan işçilik zorluğu, kancaların 135 derece kıvrımlı yapılmasında karşılaşılan büküm zorluğu gibi bazı dezavantajlar içermektedir. Bu çalışmada yönetmelikte belirtilen 135 derece etriye kancaları yerine alternatif bir etriye kanca tasarımı önerilmiştir. Önerilen etriye kanca tasarımı ile yönetmelikte belirtilen etriye kancalarına benzer davranışın elde edilmesi ve 135 derece etriye kancalarının meydana getirdiği dezavantajların ortadan kaldırılması amaçlanmıştır. Önerilen etriye kanca tasarımı ile piyasada tasarlanan projelerin, sahada uygulanabilirliğini artırmak, artan işçilik maliyetini düşük seviyelere indirgemek hedeflenmiştir. Çalışma kapsamında 2 adet referans eleman ve 16 adet deney elemanı olmak üzere toplam 18 adet betonarme kiriş üretilmiştir. 1/2 ölçekli olarak üretilen betonarme kirişlerin tersinir tekrarlı yükleme altında deneyleri gerçekleştirilmiştir. Betonarme kiriş elemanları, beton çekme dayanımının kesme kuvetine katkısı durumuna göre iki gruba ayrılmıştır. Vc = 0,8.Vcr olması durumuna göre tasarlanan 9 adet betonarme kiriş 1. grup, Vc = 0 olması durumuna göre tasarlanan diğer elemanlar 2. grup olarak oluşturulmuştur. Deneysel çalışmada a/d oranı 3 ve boyuna donatı oranı denge altı kirişlerde üst sınır değere yakın olmak üzere tüm elemanlarda sabit tutulmuştur. Bu çalışmada etriye kancaları bindirme boyu, kanca düzlem doğrultusu, kanca boyu ve betonunçekme dayanımının kesme kuvvetine katkısı değişken olarak belirlenmiştir. Deneylerden elde edilen bulgular yük-yerdeğiştirme grafiği, dayanım, davranış, süneklik, akma ve göreceli eğilme rijitliği, enerji tüketme kapasitesi açısından değerlendirilmiştir. Gerçekleştirilen deneylerde R1 (referans) elemanında etriye kancalarının açıldığı, ancak önerilen yeni tip etriye kancalarında herhangi bir açılma meydana gelmediği belirlenmiştir. Alternatif etriye kancası kullanılarak tasarlanan deney elemanlarının yönetmelik kriterlerine bağlı olarak tasarlanan referans elemanların davranışını yakaladığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Stirrup hooks with 135 orientation in reinforced concrete beams based on TBDY 2019 and TS500-2000. Beginning from this point, some completions such as twisting to be completed at 135 degrees, with those starting with one of the hooks related trousers to be completed. An alternative stirrup hook design has been proposed instead of the 135 degree stirrup hooks shown in this indicator. It is thought that the 135 degree stirrup hooks were dragged from the elders who were raised similar to the stirrup hooks shown in the design with the carrying stirrup hooks. Request can be taken to stirrups. Within the scope of the study, a total of 18 reinforced concrete beams were produced, including 2 reference elements and 16 test elements. Tests of reinforced concrete beams produced in 1/2 scale were carried out under reversible cyclic loading. Reinforced concrete beam elements are divided into two groups according to the contribution of concrete tensile strength to shear force. 1st group of reinforced concrete beams designed according to Vc = 0,8.Vcr, other elements designed according to Vc = 0 Created as a group. In the experimental study, the a/d ratio of 3 and the longitudinal reinforcement ratio were kept constant in all elements, close to the upper limit value in sub-balance beams. In this study, the contribution of stirrup hooks overlap length, hook plane direction, hook length and concrete tensile strength to the shear force were determined as variables. The findings obtained from the experiments were evaluated in terms of load-displacement graph, strength, behavior, ductility, yield and relative bending stiffness, energy dissipation capacity. In the experiments carried out, it was determined that the stirrup hooks were opened in the R1 (reference) element, but no opening occurred in the proposed new type of stirrup hooks. It was observed that the experimental elements designed using alternative stirrup hooks caught the behavior of the reference elements designed in accordance with the regulation criteria.