Associations among self-compassion, body appreciation, and eating disorder symptoms
Öz-şefkat, beden memnuniyeti ve yeme bozukluğu belirtileri arasındaki ilişkiler
  1. Tez No: 720036
  2. Yazar: ELİFNAZ TAÇKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİMA ELİF ERGÜNEY OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Öz-şefkat ve beden memnuniyetinin, yeme bozukluğu semptomlarını yordamada önde gelen değişkenlerden oldukları görülmektedir. Bu tez, temelde yeme bozukluğu semptomlarını yordamada öz-şefkat ve beden memnuniyetinin rolü ile ilgilenmektedir. Üniversite öğrencilerinin yeme bozuklukları açısından risk grubu olduğu bilinmektedir. Üniversite öğrencileri gibi risk gruplarında yeme bozukluğu belirtilerinin belirlenmesinin önemli olduğu düşünülmektedir. Örneklemi, yaş ortalaması 22.79 olan erkek ve kadın üniversite öğrencileri oluşturmuştur. Öncelikle öz-şefkat, beden memnuniyeti, benlik saygısı, yeme bozukluğu belirtileri ve beden kitle indeksi arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Hiyerarşik regresyon analizi sonucunda, yüksek öz-şefkat ve beden memnuniyetinin, benlik saygısını kontrol ederken yeme bozukluğu semptomlarını negatif yönde yordaması beklenmiştir. Cinsiyet farklılıkları araştırılmıştır. Öz-şefkat ve beden memnuniyetiyle yeme bozukluğu semptomları arasında negatif korelasyonlar olduğu görülmüştür. Regresyon analizi, benlik saygısı, öz-şefkat ve beden memnuniyetinin yeme bozukluğu semptomlarını anlamlı olarak yordadığını göstermiştir. Erkek ve kadın öz-şefkat, beden memnuniyeti ve yeme bozukluğu belirtileri arasında fark bulunmamıştır. Bulgular yeme / beden patolojilerini önleyici çalışmalara katkı sağlayabilir. Sonuçlar literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Self-compassion and body appreciation have been reported as prominent predictors of eating disorder symptoms. This thesis mainly deals with predicting eating disorder symptoms from self-compassion and body appreciation. Priorly, university students were found as a risk group for eating disorders. It is thought as important identifying eating disorder symptoms in risk groups like university students. Sample of the study consisted of male and female university students with a mean age as 22.79 years. Initially, correlations among self- compassion, body appreciation, self-esteem, eating disorder symptoms, and body mass index were examined. It was hypothesized that hierarchical multiple regression analysis would show that high body appreciation and self-compassion would negatively predict eating disorder symptoms while controlling for self-esteem. Gender differences were explored. Results showed that body appreciation and self-compassion are correlated negatively to eating disorder symptoms. Regression analysis showed that self-esteem, body appreciation, and self-compassion significantly predicted eating disorder symptoms. Significant differences are not found between male and female self-compassion, body appreciation, and eating disorder symptoms. Findings can contribute to preventive efforts for eating / body pathologies. Findings were discussed within the scope of the previous literature.