II. Mahmud döneminde hastalık ve salgınlar (Irak örneği) 1808-1839
Diseases and epidemics during the Mahmud II. period (Iraq example) 1808-1839
  1. Tez No: 720034
  2. Yazar: SUHAİB İSMAEL MOHAMMED ALİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAHMAN ADEMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Tarih, Medical History and Ethics, Health Care Management, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Sultan II. Mahmud döneminde hastalık ve salgınlar (Irak örneği) Tezimiz bir giriş, üç ana bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş kısmında Osmanlı İmparatorluğu'nun sağlık tarihçesi ile Osmanlı öncesi Irak'ın sağlık tarihine genel bir bakış verilmektedir. Birinci bölümde kısaca II. Mahmud döneminde sağlık reform çerçevesinde Irak'ın eyaletleri ve siyasî durumu değerlendirilmiştir. İkinci bölümde detaylıca Irak'ın sağlık durumu ve Irak'ta hastalıkların yayılma sebepleri, Irak'ın en ünlü doktorları, hastaneleri ve yayılan salgın çeşitleri (taun, kolera, çiçek hastalığı ve bazı diğer hastalıklar) anlatılmaktadır. Üçüncü bölümde ise salgına karşı alınan önlemler, hastalıkların topluma etkileri, tedavi yöntemleri, sosyal mesafe (Karantina) ve aşı kullanmak ele alınmaktadir. Aynı zamanda hastalıkların toplum üzerindeki etkileri ekonomik, toplumsal ve siyasal açıdan değerlendirilmektedir. Bu çalışma, Osmanlı Arşiv Belgeleri başta olmak üzere Türkçe, Arapça, İngilizce ve Kürtçe dillerinin birinci ve ikinci el kaynaklarına dayalı yeni katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Diseases and epidemics in the Ottoman Empire during Sultan Mahmud II's period (Example of Iraq) 1808-1839, our thesis consists of an introduction, three main chapters, and a conclusion. In the introduction, an overview of the health history of the Ottoman Empire and the health history of Iraq before the Ottoman Empire is given. In the first part, the health reform status in Mahmud II's period, the provinces, and the political situation of Iraq were evaluated briefly. In the second part, the Health Status of Iraq and the Reasons for the Spread of Diseases in Iraq, Iraq's most famous doctors, hospitals, and the types of epidemics (Plague, cholera, smallpox, and some other diseases) are explained in detail. In the third part, the measures were taken against the epidemic, the effects of diseases on society, treatment methods, social distance (quarantine), and using vaccines will be discussed. At the same time, the effects of diseases on society will be presented in terms of economic, social, and political aspects. This study presents new contributions based on primary and secondary sources of Turkish, Arabic, English, and Kurdish languages, especially Ottoman Archive Documents.