Kurgusal mekan tasarımında zamansız mobilya
Timeless furniture in fictional space design
- Tez No: 720037
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL EMRE KAVUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Mekân, mimari ve tasarımın varlık sebebi, aynı zamanda mimari ve tasarımı varkılan bir kavramdır. Günlük yaşantımızı sürdürdüğümüz ve her gün tecrübe ettiğimiz mekânları, mimariyi, iç mimariyi, mutfak, banyo, salon, yatak odası gibi yapılı çevreleri kolayca algılar ve kabulleniriz. Alışılmışın dışında mekânlar ortaya koymak, geleceğin mekânlarının ön görüsünde bulunmak, ütopik fikirlerin boyutsal tanımlamalarını yapmak için kurgusal mekân tasarımına ve yenilikçi fikirlerin arayışına ihtiyaç vardır. Sınırların ötesine geçilmesinde, standart yaklaşımın aşılmasında ve gelişimin devam etmesinde bu arayış lokomotif olur. Kurgusal yaklaşım olmayanı veya olamayacak olanı konu edinerek çözüm ve fikir sunma gayretine girer, bir hayali gerçeğe dönüştürmeye niyetlendiğimiz bir alandır. Kurgusal mekân tasarımı aklın ve zihnin sınırlarının zorlanıp, çoğu zaman özgün fakat bir o kadar radikal tasarım fikirlerinin ortaya çıktığı bir zemimdir. Kurgusal olsa da bir mekân kullanıcıya ihtiyaç duyar. Her kullanıcının da kendine özgü ihtiyaçları vardır. Kurgusal mekân tasarımları hayali karakterler için olduğu kadar, henüz tecrübe etmediğimiz şartlar için, kavramsal bir yaklaşım ile alışılmışın dışına çıkacak, estetik çözümler ile insan odaklı da gerçekleşir. Şartların kurgusal, kullanıcıların gerçek olduğu, kurgusal mekân tasarımında mobilyanın fonksiyonu, kurgunun ve kurgusal mekânın anlaşılırlığının önemli bir parçasıdır. Mobilya tarih sahnesinin önemli bir tanığı ve çağın yansıtıcısı bir objesidir Tarihsel yolculuğuna kısaca değinilen mobilyanın, çağlar boyunca geçirdiği gelişim ve dönüşüm, kimi zaman mimari öğelerin, kimi zaman dönemin sanat bakışının ve çoğu zamanda teknolojinin paralelliğindedir. Zamanın akışı içinde güncelliğini korumayı başarmış mobilya örnekleri zamansız veya zamanının ötesinde olarak nitelenmiştir. Kurgusal mekân tasarımı ve mobilya en çok bu zamansızlık ve zamanının ötesinde olama kavramlarıyla ortak paydada buluşmaktadırlar. Tez kapsamında tekil olarak mekân, kurgu, kurgusal mekân, mobilya ve tasarım kavramlarına değinilmiş, birbirleri ile etkileşimleri açıklanmaya çalışılmıştır. Kurgusal mekân tasarımı ve mobilya üzerine odaklanılarak, kurgusal mekân tasarımında mobilyanın yeri açıklanmaya çalışılmıştır. İncelenen mekân tasarımları ile kurgusal mekân tasarımı ve mobilyanın etkileşiminin çeşitliliği incelenmiştir. Prensibi gereği zamanının ötesini konu edinen kurgusal mekân tasarımlılarındaki zamansız mobilyanın, nasıl olduğu veya geleceğin zamansız mobilyasının kurgusal mekân tasarımlarına etkilerinin neler olabileceği üzerine çıkarımlarda bulunulmuştur. Kurgusal bir yaklaşım ile kavram ve karakter sahibi zamansız mobilya sayılabilecek örnekler verilmiş, geleceğin mobilyasına tasarım önerileri getirilmiştir. Kurgusal mekân tasarımı ve mobilya tasarımı ikilisinin geleceğine, zamansızlığına bir bakış sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Space is the reason for the existence of architecture and design, but also a concept that they bring into existence. We easily perceive and accept the spaces, architecture, interior architecture, built environments such as kitchens, bathrooms, living rooms, bedrooms, where we live and experience every day. Fictional space design and the quest for innovative ideas are necessary in order to reveal unusual spaces, predict the spaces of the future, and make dimensional definitions of utopian ideas. This quest becomes the locomotive for going beyond the borders, exceeding the standard approach, and continuing the development. This quest also tries to offer solutions and ideas by focusing on what is not or cannot be. Fictional space design pushes the limits of the mind and intelligence and provides a basis where original but radical design ideas often emerge. The existence of a space, even if it is fictional, needs the user. The function of the furniture is an important part of the intelligibility of the fiction and the fictional space in the fictional space design where the conditions are fictional and the users are real. Furniture has been influenced by the conditions of every period throughout history and has even been an important part of history. Furniture samples that have managed to continue to be relevant in the course of time are described as timeless or beyond their time. Fictional space design and furniture mostly meet on the common ground of this timelessness and the idea of being beyond time. Within the scope of the thesis, the concepts of space, fiction, fictional space, furniture, and design, which are tried to be explained as singular, are mentioned and their interactions with each other are tried to be explained.By focusing on fictional space design and furniture, inferences were made on how the timeless furniture in the fictional space design, which deals with the place and principle of furniture in fictional space design, and what the effects of the timeless furniture of the future on fictional space designs might be, by presenting examples of furniture design as a concrete expression.