Kurgusal mekan
  1. Tez No: 13677
  2. Yazar: H. AVNİ ÖZTOPÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DİNÇER ERİMEZ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
“Herşeyi objeleştirme yeteneğine sahip insan yetisiyle, düşünsel olarak kurulan soyut dünyayı, objeleştirme -biçime sokma- sorunuyla uğraşıyorum”(l) sözü, sanat etkinliğimin yönünü ya da ilgi alanımı belirleme isteğindeki bir açıklamaydı. Bu çalışma, bu sözü açma ve resimlerimin biçimsel anlatımı uğraşısını verir. Tasarladığım düşünsel dünyanın bilincimiz dışın da bağlantı kurduğu şey tümde kalmamıştır. Kurma etkinliğiyle kurulan ve öznellik sınırları içerisinde gerçekleşen bu düşünsel dünya, soyut biçimde ortaya çıkar. Kurulan soyut dünyada, sanatsal mekân fikrini verecek şey nedir? Görünürlüğün tümünde, bağlantı kurduğu şeyin dışarıda gerçek olarak var olmaması, mekân fikrini engellermi? Çalışmada, bu sorulara cevap aranır. Her ruhsal olay obje olarak, bir şeyi içinde bulundurur; bu objeye yönelimi, insanın herşeyi objeleştirebilme yeteneği karşılar. Objeye bağımlı mekânda, mekân fikrini veren, objelerin görünürlüğü, duyulurluğudur. Bu, kurulan mekânın taşıdıklarının birbirine olan farklılığı, yabancılığı ya da sıkça tekrar ettiğim, karşıtlığıdır. Mekânda taşınanların görünürlüğü ve bu görünürlüklerin derecelenmesi, açılımı sanatçının ifadesidir. Karşıtlığın uç noktalara yaklaşımıyla görünürlükte açıklık, kesinlik, sağlamlık aramam beni çizgisel bir yapıya yaklaştırmıştır. Piçimi görme yöntemim, belliliğin görevine girmiştir. Resimlerimde belirlilik, biçimlerin görünürlüğünde kalmıştır. Belirsizlik ise tek tek biçimlerin görünürlüğüne değil, bileşimin tümdeki anlamına verilmiştir. Yapılan-edilen şeyin işlem ve rolünü önceden saptanamayacağını biliriz. Buraya değin yazılanlar şimdi ki sanatsal yaklaşımımın sözcül bir açıklama girişimidir. Bu açıklama girişimi ile birlikte yapılan-edilenler ancak yeni yolculukların habercisi olurlar.
Özet (Çeviri)
The quotation of“I have been dealing with the problems of puttin the abstract world which has been established in minds into an objective shape with the power which a human being holds in materializing things”(1) has been an explanation of the direction of my activities in Art or the specification of my desire in my field of interest. This work and this introduction will give the proportioned explanation of my pictures. The thing of contact which is formed beyond our conscious of my estimated conceptive world has not existed on the whole. This imaginative world which has been constructed under constructive activities and turned to raality within the subjective borders emerges in an abstract shape. What provides the idea of the artistic ground in this set-up abstract world? Does the outside extinction of the clarity on the whole restrain the ground idea? Answer to these questions are searched in this work. Something is enclosed as an object in every mental incident; the tendency to this object is supplied by the capability of the man to materialize things. On a ground,dependent on object, the visibility and the audibility of the objects contribute the idea of ground. The discrep ancy among the transportables that this set-up ground car ries is an alien appearance, or as I have often mentioned, a contrast appearance of the transportables. The visibility of the transportables on ground, the classification and the declination of this visibility is the expression of an artist. The search for an obvious space between the extreme points of the contrast, looking for decisiveness and fitness have approached me to a drawing structure. The method I have grown to see the style has taken over the duty of definiteness. Although every portion of my pictures is linked to the whole unity tightly, they trend to have a kind of independence. This independence is not a vaga bondage. The individual portions are reliable on the whole, but not lost the touch of independence. So, it makes the viewer see the picture by joining one piece onto another, passing from one portion to the other one. This is a cooperative work of the combination of the independent pieces. The clarity of my pictures clings to the visibility of the shapes. Yet, the vagueness is not contributed to the outlook of the individual, but to the meaning of the ^ combination on the whole unit. There is no con contact in the whole combination and it is not expected to be one. The clarity in the shapes is received by enlarging the contrast..The shapes enter nature in piece by piece lacking wholeness juet as they do in conception. These elements isolated from nature are going to be conceptive abstract existence. The contact of the combinations in both positions lies in the thought. In my pictures, the contrast of colour, species and fullness becomes stronger when the contrast in respect -emerges. The contrast in respect of horizantal and vertical contrasts. Even if there is an opposite of each direction, it is not made balanced in my pictures. It is often required to have one direction (respect) more obvious than the others. Horizantals and verticals do not exist only in respect, but they also have taken the leading parts. In placing arrangement, when the contrast happen to cling to the sides, one gets the impression that the picture is made within the size of the frome, instead the picture being an outsider in its frame. Some of my outstanding picture among the others I have made at the end of my work fixing the respect and the field of my Artistic activities are explained by their own names is in a proportioned style. We know that any process or a part of a construc tion or arrangement can not be fixed beforehand. Up to now, I have tried to write down my artistic approach in words (orally). This trial explanation and all the constructive and arrangement work can only be a messenger of new journeys.