21. yüzyıl beceri çerçevelerinin sentezi ve güncellenmiş bir beceri çerçevesi
Metasynthesis of 21st century skills frameworks and an updated skills framework
- Tez No: 720089
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMİN BAKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalışmanın amacı, 21. yüzyıl becerileri kapsamında literatürde var olan çerçevelerin analiz edilerek güncel bir beceri çerçevesi sunmaktır. Çalışmada;“21. yüzyıl becerilerine ilişkin çerçeveler sentezlendiğinde yeni ve güncel bir beceri çerçevesi nasıl olmalıdır?”sorusuna cevap aranmakta, literatür taraması sonucunda sekiz farklı çerçeve detaylı olarak incelenmekte, aralarındaki farklar ve benzerlikler ele alınmakta ve sonuç olarak tüm çerçeveler analiz edilerek yeni bir beceri çerçevesi önerisi sunulmaktadır. Çalışmanın verileri, nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi kullanılarak elde edilmiş, elde edilen veriler meta analiz yoluyla incelenmiştir. Araştırma kapsamında amaçlı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bu doğrultuda araştırma evrenine uygun özellikler taşıyan beceri çerçevelerine ilişkin yayınlara Web of Science ve Google Scholar veritabanında“21st century skills framework”,“future skills and competencies”,“21. yüzyıl beceri çerçeveleri”,“21. Century skills framework”anahtar kelimeleri ile aranarak elde edilmiştir. Çalışmanın sonucunda sunulan güncel beceri çerçevesinin istihdam politikalarına ve alan yazına katkıda bulunabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to present an updated skills framework by analyzing existing frameworks in the literature within the scope of 21st century skills. In the study, eight different frameworks are examined in detail. As a result of the literature review, the differences and similarities between them are discussed, and as a result, a new updated skill framework proposal is presented by analyzing all the frameworks. By that way, the research problem“How should a new and updated skills framework look like when frameworks for 21st century skills are synthesized?”. The data of the study were obtained by using document analysis, one of the qualitative research methods, and the obtained data were analyzed through meta-analysis. Purposive sampling method was used within the scope of the research. In this direction, publications on skill frameworks with features suitable for the research in the Web of Science and Google Scholar databases are obtained by the keywords“21st century skills framework”,“future skills and competencies”,“21. yüzyıl beceri çerçeveleri”,“21. century skills framework”. It is thought that the current skills framework presented at the end of the study can contribute to employment policies and the literature.