21. yüzyıl becerileri ve eğitim felsefesi
21st century skills and education philosophy
  1. Tez No: 741683
  2. Yazar: SELİM UÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HALUK ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Davos 2016 Zirvesi, bugünkü mesleklerin üçte birinden fazlasının ortadan kalkacağını vurgularken; Dünya Ekonomik Forumu 2017 toplantı gündemini eğitimin geleceğine ayırmıştır. Bilginin, okul duvarlarını aştığı ve mezunların piyasa taleplerini cevap vermekte zorlandığı bir süreçte; yenilik ve yaratıcılık, eleştirel düşünme ve problem çözme, iletişim ve işbirliği gibi becerilerin her geçen gün öne çıktığı görülmektedir. Çağın taleplerine cevap vermek için esnek bir program anlayışı ile problem tabanlı, dizayn tabanlı ve işbirlikçi öğrenme modelleri ve çevrimiçi değerlendirme araçları geliştirilmektedir. Tanım, içerik ve değerlendirme süreçleri bakımından belirsiz ve değişime açık bir yapıda şekillenen bu anlayış, son dönemde yeni bir eğitim paradigması olarak kullanılmaktadır. Çalışmada; 21. yüzyıl Becerilerinin; eğitim vizyonu, öğrenme ve değerlendirme süreçleri araştırılmaktadır. Küreselleşme, uluslararası organizasyonlar, bilgi ve iletişim teknolojileri ve 4. Sanayi Devrimi gibi altyapısal dönüşümlerin yanında, felsefi düşünüş tarzı ve eğitim teorilerinde yaşanan gelişmelerin, 21. yüzyıl becerileri üzerindeki etkisi etkisinin ortaya çıkarılması hedeflenmektedir. Çalışma nitel bir araştırma olmakla birlikte, doküman analizi tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini; OECD, Dünya Bankası, Avrupa Birliği gibi organizasyonlar ile ATCs21, NCREL, ISTE ve P21 gibi uluslararası öğrenme ortaklıkları oluştururken, belirledikleri öğrenme çerçevelerinin uluslararası eğitim standartlarına etkisinin ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır. 21. yüzyıl becerilerinin gelişmesinde etkili olan uluslararası organizasyonlar ve öğrenme ortaklıklarının yayınları taranmış, veriler doküman analizi ile toplanmış, betimsel analiz tekniğiyle çözümlenmiş ve yorumlanmıştır. Çağın talepleri, yeni nesillerin özellikleri ve gelecek öngörüleri üzerinden temellendirilen ve felsefi boyutu sonradan oluşturulmaya çalışılan yeni anlayış; değişen üretim tarzı ve küresel piyasa talepleri üzerinden ve daha çok uluslararası standartlar aracılığıyla ilerlemektedir. Öğrenme ortaklıkları tarafından hazırlanan; eğitim vizyonu, öğrenme çerçevesi ve değerlendirme süreçleri ortaklığa üye olanların kullanımına sunulmaktadır. Eğitime yönelik yatırımlarının arttığı bir süreçte; bilgiden çok becerinin öne çıkması; felsefi, ideolojik ve etik tartışmaları beraberinde getirmektedir.“Uluslararası öğrenme ortaklığı”ve“çocuklar için savaş”gibi ortaklıklara çok uluslu şirketlerin sermaye desteği sağladığı, üretilen beceri setleri ile küresel piyasa taleplerinin örtüştüğü görülmektedir. Uluslararsı sınavlar üzerinden kısa sürede yaygınlaşan ve küresel rekabet sürecinde yeni nesillere kazandırılması zorunlu hale gelen, uluslararsı eğitim standarlarının; geçmişten günümüze, küresel rekabet ve Neo-liberal politikalarla ilişkisi, eleştirel bir yaklaşımla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Davos 2016 Summit emphasizes that more than one third of the today's job will disappear, while World Economic Forum, held in 2017, allocated its agenda to the future of training. It has been seen that such abilities as innovation and creativity, critical thinking and problem solving, communication and collaboration become prominent each passing day in a process in which information is more beyond the walls of the schools and the graduates have difficulty responding to the demands of the markets. To respond to the demands of our age, problem-based and collaborative leaning models as well as online assessment tools have been improved through a flexible program. This mentality which is shaped in a structure that is indefinite and open to alteration in terms of definition, context and assessment process, has been used a new training paradigm lately. In this study, the educational vision, learning and evaluation process of the 21st century skills have been searched. It is aimed that in addition to such infrastructural as globalization, international organisations, information and communication Technologies and 4th Industiral changes, the impact of the philosophical thinking style and the development in training theories on 21st century skills will be revealed. While the international organisations such as OECD, World Bank, European union along with the international learning partnerships as an example of ATCs21, NCREL, ISTE and P21 form population, it is aimed to reveal how they affect the international training standards through the learning frames that they have worked up. The publishing of the learning partnerships and the organisations having an impact on the development of the 21 century skills have been looked through; the data have been collected but means of document analysis and sorted out through descriptive document analysis, and interpreted in the last phase. The demand of the age and the 21st century skills, whose philosophical dimension is tried to be generated afterwards and is grounded over the feature of the new generation and their future foresight, is shaped through the changing productivity style, global marketing demands and mostly international standards. While the training vision, learning frame and the assessment process prepared by the learning partnerships are made available to the members of the partnership, arising expenses are demanded to be afforded from the users. In a process in which the expenses belonging to the training are getting to increase day by day, occurrence of skills rather than the knowledge bring about the philosophical, ideological and ethical discussions. Whereas it is seen that the multinational companies provide capital support to such establishment as“International Learning Partnership”and“Fight for Children”which generates the sample of the research, it is noticed that the produced set of skills matches up with the demands of the global marketing. The international training standards becoming widespread in a short time thanks to international exams as well as gradually becoming a must to be gained in the process of global competition should be assessed in a critical approach within the neoliberal training discussions and also within the context of the training theories form past to present.