Sakarya ili mısır tarlalarında yabancı otlar ile ilgili sorunların belirlenmesi
Determination of the problems related to weeds in corn fields of Sakarya province
  1. Tez No: 720127
  2. Yazar: SALİHA GÖZDE AĞDACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜBEYDE FİLİZ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Marmara Bölgesinin verimli topraklarına sahip olan Sakarya ili, mısır üretimi bakımından önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmada Sakarya ilindeki mısır tarlalarında sorun olan yabancı ot türlerini tespit etmek, bu yabancı otlara karşı uygulanan yabancı ot mücadele yöntemlerini belirlemek, ayrıca yabancı otlar ve mücadelesini etkileyeceği düşünülen faktörleri ortaya çıkarmak amacıyla 2019 yılında üreticilerle görüşülerek anket çalışması yapılmıştır. Çalışma kapsamında Sakarya ilinin Adapazarı, Erenler, Akyazı, Hendek, Serdivan, Söğütlü ilçelerindeki 50 mısır üreticisine yöneltilen 22 anket sorusunun cevapları değerlendirilmiştir. Sonuç olarak; yapılan anket çalışmalarına göre mısır üreticilerinin %70'i yabancı otların tarlalarda orta derecede sorun olduğunu, %40'ı Sorghum halepence (L.) Pers. (Kanyaş)'in ve %32'si Echionochloa crus-galli (L.) P.B. (Darıcan)'nin tarlada en çok karşılaştıkları yabancı otlar olduğunu, bu türlerin verim kaybına ve hasat sırasında zorluklara neden olduklarını belirtmişlerdir. Üreticilerin %80'i yabancı otlara karşı kimyasal mücadeleyi tercih ettiklerini, bu amaçla herbisitleri daha çok çıkış sonrası dönemde uyguladıklarını, %66'sı nicosulfuron ve dicamba+tritosulfuron etkili maddeli herbisitleri tercih ettiklerini, %70'i tavsiye dozuna uymadıklarını ve %32'si ise tavsiye dönemine uymadıklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Sakarya province, which has thefertilesoil of the Marmara Region, has an important place in term of corn production. Inthisstudy, a questionary study was conducted by intervie wing corn growers Sakarya in 2019 in order to identify the trouble some weed species in the fields, the weed control methods applied in the region, and also toreveal the factors that are thought toaffect weeds and their control. Within this frame work of the study, the answers of 22 question directed to 50 corn growers in districts of Sakarya; Adapazarı, Erenler, Akyazı, Hendek, Serdivan, Söğütlü, were evaluated. As a consequence, the growers stated that the most trouble some weeds in their fields were Sorghum halepense (L.) Pers. (Johnson grass) and Echinochloa crus-galli (L.) P.B. (barnyardgrass) and these species cause yield losses and harvest problems. An 80% of growers preferred chemical control and apply post-emergence herbicides for controlling weeds: 66% of growers preferred nicosulfuron and dicamba+tritosulfuron, 70% and 32% of the growers id not comply with there commended dose and period of herbicides. Inaddition, it is determined that the growers have been applying the herbicides with the same mode of action for a long time.