Koronavirüs anksiyetesinin yeme davranışı ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between coronavirus anxiety and eating behavior
- Tez No: 720154
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ATEŞ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, koronavirüs hastalığı ve pandemisinin etkisiyle oluşabilen Koronavirüs anksiyetesinin, bireylerin yeme davranışları ile ilişkisinin olup olmadığını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma Adana ilinde yaşayan 18-65 yaş arası 392 yetişkin birey ile yürütülmüştür. Katılımcılara, demografik genel bilgilerinin, COVID-19 (koronavirüs hastalığı), geçmişlerinin ve sağlık bilgilerinin sorgulandığı bir“Anket Formu”,“Koronavirüs Anksiyete Ölçeği”(KAÖ) ve“Hollanda Yeme Davranışı Anketi”(DEBQ) uygulanmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 31,47±9,87 yıl iken %59,2'si kadın, %40,8'i erkektir. Erkeklerin KAÖ puanları (p0,05). Katılımcıların %38,3'ü COVID-19 hastalığını geçirmiş, %61,7'si geçirmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine whether coronavirus anxiety, which can occur with the effect of coronavirus disease and pandemic, is related to the eating behaviors of individuals. The research was carried out with 392 adult individuals between the ages of 18-65 living in Adana. A“Survey Form”in which participants' demographic general information, COVID-19 (coronavirus disease), histories and health information were questioned,“Coronavirus Anxiety Scale (CAS)”and“Dutch Eating Behavior Questionnaire (DEBQ)”were applied to the participants. While the average age of the participants was 31.47±9.87, 59.2% were female and 40.8% were male. The coronavirus anxiety scores of men (p0.05). 38.3% of the participants had COVID-19 disease, 61.7% did not.