Türk tarımında kamu yapılanması ve kamu hizmetlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of public structuring and services in Turkish agriculture
- Tez No: 720176
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NECAT ÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma Türk tarımındaki kamu yapılanması ve bu yapı aracılığıyla sunulan hizmetlerin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Başta Tarım ve Orman Bakanlığı olmak üzere bakanlığa bağlı ve ilgili kuruluşlar ile tarıma hizmet veren diğer kuruluşlar yasal ve kurumsal açıdan incelenip bu yapılar aracılığıyla sunulan hizmetler ve uygulanan politikalar ilgili kurumların performans raporları da dikkate alınarak tartışılmıştır. Ayrıca buğday, pamuk, mısır, et, süt gibi temel ürünlerde OECD verileri ışığında politik göstergeler de ele alınarak uygulamada karşılaşılan sorunlar literatüre dayalı olarak tartışılıp çözüm olanakları geliştirilmeye çalışılmıştır. Son 10 yıllık çalışmalarda amaç tarımın kalkınması ve rekabet gücünün arttırılması, üreticilerin gelir düzeyinin iyileştirilmesi, doğal kaynakların sürdürülebilir varlığının korunması ve kullanımı yönündedir. Çalışma sonucunda tarımda bugüne kadarki kamu yapılanması ve bu yapı aracılığıyla sunulan hizmet ve politikalarda devamlılık, tutarlılık ve eşgüdüm anlamında önemli sorunların yaşandığı görülmüştür. Türkiye'de tarımın işleyişine yönelik uygulanan politikalarla yasal ve kurumsal yapılarda ihtiyaçlar ve çoğu zaman da politik tercihler doğrultusunda gerçekleştirilen yapısal değişikliklerden kaynaklı bu sorunlar bugün tam anlamıyla çözülebilmiş değildir.
Özet (Çeviri)
This study is conducted to evaluate public structuring in Turkish agriculture and services offered through it. In particular, it reviews legally and institutionally The Ministry of Agriculture and Forestry, its affiliations and related branches and other organizations providing services to agriculture and critically discusses services offered through them, and policies applied, by taking into consideration the performance reports issued by the relevant organizations. Additionally, based on a literature review, it also discusses problems encountered in practice and tries to develop some suggestions to solve those problems in the light of OECD data on some major products such as wheat, cotton, corn, meat and milk. The studies conducted during last decade aimed at the development of agriculture, enhancing its competitiveness, improving income level of the producers, protecting natural assets and using natural resources on a sustainable basis. As a result of the study, it is concluded that there are important problems in terms of continuity, consistency and coordination in the public structure in agriculture and the services and policies offered through it. Those problems, caused by the policies implemented for the functioning of agriculture, legal and organizational requirements and mostly structural changes made in line with political preferences, have not been fully solved yet.