Kırobası-Seydiler-Kocaoluk (Silifke―Mersin) civarının jeolojisi ve morfotektonik özellikleri
Geology and morpotectonic features of the Kırobası-Seydiler-Kocaoluk around (Silifke―Mersin)
  1. Tez No: 720214
  2. Yazar: ZEHRA AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYATİ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışma alanı, Orta Toroslar'ın güneyinde Silifke (Mersin)'in kuzeydoğusunda yer alan Kırobası ve yakın civarını içeren 210 km²'lik bir alanı kapsar. Bu çalışma, Namrun Fay Zonu'nun batı uzantısında yer alan bölgenin stratigrafisinin ve jeomorfolojik özelliklerinin ortaya konulması amacıyla yapılmıştır. Bu amaç kapsamında arazi çalışmaları, Google Earth uydu görüntüleri ve hazırlanan kabartı haritaları birlikte değerlendirilmiştir. Arazide yapılan gözlemler, derlenen toplam 40 örneğin incelenmesi sonucunda, Kırobası (SilifkeMersin) ve yakın civarında beş kaya stratigrafisi birimi ayırt edilmiştir. Bunlar, değişik litolojideki kayaç bloklarından oluşan ve bunları bağlayan matriksten ibaret Geç Kretase yaşlı Fındıkpınarı Melanjı, kumtaşı-marn-çamurtaşı ardalanmasından oluşan Burdigaliyen yaşlı Derinçay Formasyonu, birbirleri ile yanal ve düşey geçişli olan Üst Burdigaliyen-Serravaliyen yaşlı killi kireçtaşı-marn-çamurtaşı ardalanmasından oluşan Köselerli Formasyonu ve resifal kireçtaşı litolojisindeki Mut Formasyonu ile yamaç molozları ile güncel topraklardan oluşan Kuvaterner yaşlı alüvyon çökelleridir. Bu çalışma kapsamında yapılan arazi çalışmaları, Google Earth uydu görüntülerinin incelenmesi ve oluşturulan kabartı haritalarının birlikte değerlendirilmesi ile bölgede KD-GB uzanımlı sol yanal doğrultu atımlı onüç fay (FAY-1―FAY-13), KD-GB uzanımlı sağ yanal doğrultu atımlı iki fay (FAY-a―FAY-b) belirlenmiştir. Yine bu analizler sonucunda doğrultu atımlı faylara bağlı olarak gelişen ötelenmiş dere yatakları, çizgisel uzanmış vadiler, bükülmüş akarsular, fay sarplıkları, faylanmış yüzey şekilleri, basınç sırtları, fay çizikleri, fay breşleri gibi jeomorfolojik özellikler belirlenmiştir. Çalışma alanında belirlenen jeomorfolojik oluşumlar ve son 100 yılda meydana gelen deprem kayıtlarına göre Namrun Fay Zonu'nun uzantısı olan bölgede geçmişte olduğu gibi gelecekte de küçük depremlerin olabileceği, ancak arazinin kaya özelliklerine göre yıkıcı hasarların oluşmayacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study area covers an area of 210 km², which includes Kırobası and its surroundings, located to the northeast of Silifke (Mersin) and south of the Central Taurus Mountains. This study was carried out to reveal the stratigraphy and geomorphological features of the region located on the western part of the Namrun Fault Zone. For this purpose, field studies were evaluated together with Google Earth satellite images and prepared relief maps. As a result of the observations made in the field and the examination of the collected 40 samples, five rock stratigraphic units were distinguished in Kırobası (Silifke-Mersin) and its vicinity. These are the Late Cretaceous Fındıkpınarı Melange, consisting of various rock blocks of originated from different lithologies and the matrix connecting them, the Burdigalian aged Derinçay Formation consisting of sandstone-marl-mudstone intercalation, Köselerli Formation consisting of Upper Burdigalian-Serravallian aged clayey limestone-marl-mudstone alternation and Mut Formation is reefal limestone lithology and Quaternary aged alluvial deposits consisting of slope debris and contemporary soils. Field studies carried out within the scope of this study, the examination of Google Earth satellite images and the evaluation of the created ridge maps together, resulted in thirteen NE-SW directional left lateral strike-slip faults (Fault-1―Fault-13) and two NW-SE trending right-lateral strike-slip faults (Fault-a―Fault-b). Again, as a result of these analyses, geomorphological features such as offset stream beds, linear elongated valleys, bent streams, faulted scarps, faulted surface forms, pressure ridges, fault scratches, fault breccias developed due to strike-slip faultlines were determined. According to the geomorphological formations determined in the study area and the earthquake records that have occurred in the last 100 years, it has been concluded that small scale earthquakes may occur in the future, as in the past, in the region on the extension of the Namrun Fault Zone, but destructive damages will not occur according to the rock characteristics of the land.