Demirköprü Baraj Gölü (Manisa)'ndeki su ve zebra midyesi(Dreissena polymorpha) (Bivalvia: Dreissenidae) örneklerinde ağırmetal kirliliğinin belirlenmesi
Assessment of the heavy metal pollution in water and zebramussel (Dreissena polymorpha) (Bivalvia: Dreissenidae) samplesfrom Demirköprü Dam Lake (Manisa)
  1. Tez No: 720219
  2. Yazar: ERTUĞRUL BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ KUTLUYER KOCABAŞ, PROF. DR. MEHMET KOCABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, Demirköprü Baraj Gölü (Manisa)'ndeki su ve zebra midyesi (Dreissena polymorpha) (Bivalvia: Dreissenidae) örneklerinde Kasım 2020-Aralık 2021 tarihleri arasında ağır metal birikimi [Kadmiyum (Cd), Krom (Cr), Kurşun (Pb), Arsenik (As), Çinko (Zn)\ Bakır (Cu)] mevsimsel olarak belirlenmiştir. Midye örnekleri 3 farklı istasyondan toplanmış soğuk zincirle laboratuvara getirilmiş ve analiz zamanına kadar derin dondurucuda saklanmıştır. Su örnekleri, belirlenen istasyonlardan steril şişelerle gölün uygun derinlikteki yerlerinden alınmış ve soğuk zincirle laboratuvara getirilmiştir. Örnek alımı esnasında göldeki pH, su sıcaklığı (°C), toplam çözünmüş madde (mg/L) ve çözünmüş oksijen (mg/L) derişimi mevsimsel olarak belirlenmiştir. Yıl boyunca elde edilen örneklerde, tüm mevsimlerde su örneklerinde en fazla birikim gösteren ağır metalin As, midye örneklerinde ise en fazla birikim gösteren ağır metal Zn olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, heavy metal accumulation [Cadmium (Cd), Chromium (Cr), Lead (Pb), Arsenic (As), Zinc (Zn), Copper (Cu)] in water and zebra mussel (Dreissena polymorpha) (Bivalvia: Dreissenidae) samples from Demirköprü Dam Lake (Manisa) was determined between December 2020 and November 2021 seasonally. The mussel samples were obtained from 3 stations and brought to the laboratory by cold chain and stored in the freezer until the time of analysis. Water sample were obtained from stations with sterile bottles in appropriate depths and transferred with cold chain samples to the laboratory. Sampling in the lake was performed for determination pH, temperature (°C), total matter (mg/L) and dissolved oxygen (mg/L) concentration seasonally. In large samples throughout the year, The heavy metal with the highest accumulation in water samples was determined as As, and the heavy metal with the highest accumulation in mussel samples was determined as Zn.