Demirköprü Baraj Gölü (Manisa)'ndeki su ve Viviparus contectus (Millet, 1813) örneklerinde ağır metal kirliliğinin belirlenmesi
Assessment of the heavy metal pollution in water and Viviparus contectus (Millet, 1813) samples from Demirköprü Dam Lake (Manisa)
- Tez No: 881400
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ KUTLUYER, PROF. DR. MEHMET KOCABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Akuatik organizmalar, su ekosistemlerinde var olan kimyasalları besinleriyle beraber almalarından dolayı vücutlarında metal biriktirirler. Potansiyel olarak ağır metallerin varlığının değerlendirilmesi için, biyoizleme çalışmalarında Gastropodlar kullanılmıştır. Bu nedenlerle, bu çalışma Demirköprü Baraj Gölü'nden (Manisa, Türkiye) sudaki ağır metal biyoakümülasyonunu (Cd, Cr, Pb, As, Zn ve Cu) ve Viviparus contectus'u analiz etmeyi amaçlamıştır. Ayrıca numune alma sırasında suyun fiziko-kimyasal özellikleri [pH, su sıcaklığı (°C), çözünmüş oksijen (mg/L)] ölçülmüştür. Elde edilen bulgulara göre tatlı su salyangozlarında en çok biriken metal Zn, su örneklerinde en çok biriken metal ise Pb olup, ağır metal birikimi mevsime göre değişmektedir. Elde edilen ağır metal konsantrasyonları EPA, FAO ve Türk Gıda Kodeksi Bulaşanlar Yönetmeliği'ne göre sınır değerlerin altındadır. Sonuç olarak, su ortamı antropojenik kirlilikten olumsuz etkilenmektedir ve elde edilen veriler biyoizleme çalışmaları için yararlıdır.
Özet (Çeviri)
Aquatic organisms accumulate metals in their bodies through food chain in consequence of entering aquatic ecosystems. For evaluation the presence of potentially heavy metals, Gastropods have been used in biomonitoring studies. For these reasons, the present study aimed to analyse heavy metal bioaccumulation (Cd, Cr, Pb, As, Zn and Cu) in water and Viviparus contectus from Demirköprü Dam Lake (Manisa, Turkey). In addition, physico-chemical characteristics of water [pH, water temperature (°C), dissolved oxygen (mg/L)] were measured during sampling. According to the findings, the most accumulated metal in freshwater snails is Zn, and the most accumulated metal in water samples is Pb, and the heavy metal accumulation changes depending on the season. The heavy metal concentrations obtained are below the limit levels according to the EPA, FAO and Turkish Food Codex Contaminants Regulation. In conclusion, aquatic environment is adversely affected by anthropogenic pollution and the obtained data is useful for biomonitoring studies.