Ödevin öğrenci başarısına etkisi
Effect of homework to student's succes
- Tez No: 72026
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL İÇLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Günümüzde bireysel öğretim yöntemleri üzerinde önemle durulmaktadır. Ödev de bireysel çalışmayı gerektiren bir uygulamadır. Birçok ülkede 1960'lardan bu yana uygulama imkanı bulan ödev konusu ile ilgili ülkemizde sınırlı çalışmalar yapılmıştır. Araştırma ilköğretim 5. sınıf öğretmenleri üzerinde gerçekleştirilmiştir. Örnekleme 134 kişi girmiştir. Anket tekniğinden yararlanılmıştır. Örnekleme ilişkin veriler bilgisayarda SPSS istatistik programında değerlendirilerek frekans ve yüzde dağılımları hesaplanmıştır. Sonuç olarak ödevlerin öğrenci başarısını arttırdığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Today the individual study systems are govining more importance.“Homework also demands individual study. There are only very few studies worked out in our country concerning ”homework" which has found various applications around the world since 1960s. The experiment was implied on the fifty class of the primary school teachers. It included 134 teachers. Inquiry technique was used. Date about the inquiry wars evaluated by the programme of SPSS statistics. As a result, it is understood that homework supports the success of the students.