İlköğretim I. kademe I. devrede öğrenci tanıma tekniklerinin değerlendirilmesi
The Evaluation of the technique of the student realization at the firs stage at the firs term of primary school
- Tez No: 72027
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ERÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
II ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İLKÖĞRETİM OKULU I. KADEME I. DEVREDE ÖĞRENCİ TANIMA TEKNİKLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ İlköğretim çağı 6-14 yaşlar arasındaki çocukları kapsamaktadır. Bu dönem, çocukların bedensel, zihinsel, psikolojik yönden hızlı geliştiği bir dönemdir ve öğrencinin yaşantısında kalıcı problemler bu çağlarda olmaktadır. Bu nedenle öğretmenlerin öğrenciyi çeşitli yönleriyle tanıması gereklidir. Öğrencinin özellikleri, ilgileri, problemleri hakkında ne kadar çok bilgi sahibi olunursa, eğitim ve öğretim açısından o kadar faydalı olacaktır. Bu araştırma, ilköğretim okullarının birinci kademe birinci devresinde öğrenci tanıma tekniklerinin gerekli ve önemli olduğu düşüncesi üzerine temellenmiştir. Bundan yola çıkarak, ilköğretim okulu birinci kademedeki 132 3. sınıf öğretmenine anket uygulanmıştır. İlköğretim okullarının 33 tanesinde rehberlik servisi yoktur. Var olan 6 okulda ise branş öğretmenlerinden bazıları rehber öğretmen görevini üstlenmiş, ancak uygulama olması gereken düzeyde değildir. Bu nedenle bu görev, sınıf öğretmenlerinin üzerine yüklenmiştir. İlköğretimde öğretmenlerin çoğu öğrenci tanıma teknikleri konusunda yetersiz bilgiye sahiplerdir. Yetersiz bilgiye sahip olunca da uygulama yararsız olmaktadır. Çünkü önemli olan uygulama değil, uygulanandan en iyi biçimde yararlanabilmektedir. Bu nedenle öğretmenler, öğrenciyi tanıma konusunda hizmet içi eğitim almayı kendileri gerekli görmektedirler. Ayrıca öğretmenler okullarında rehber öğretmen bulunması gerektiği görüşünde birleşmektedirler. DENİZLİ-1998
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Master Thesis THE EVALUATION OF THE TECNIQE OF THE STUDENT REALIZATION AT THE FİRST STAGE AT THE FIRST TERM OF PRIMARY SCHOOL Elementary education coverce the children in the age range between six and fourteen. This an area when the children grow fast physically, mentally; as well as time children gain behaviours for their future orientation. The more we know about the problems and inclanations of the student the better it will be for us to educate and train them. This study has been carried out with the idea that it is important and necessary the find out techniques to understand the students enguged at the first stage of the primary schools. Following this we have questionnaired. 132 teachers engaged teaching to the third classes of the first stage in the elementary schools. There is no guidance service in thirty three most of the primary schools. Where there is guidance it is not at a satisfactory level. For this reason guidance is left to teachers and this works mostly at their will. Most of the teachers at the primary schools lack enough techniques on student studies and therefore their guidance is not satisfactory. It is not the guidance but to be constructive. For this reason the teachers need to be educated within the system. Also all the teachers admit that there must be specialist guidance in the primary schools. DENİZLİ-1998