Ablepharus budaki (Reptilia: Scincidae)'nin Türkiye ve Kıbrıs populasyonlarında yaş tayini ve bazı büyüme parametreleri
Age determination and some growth parameters of Ablepharus budaki (Reptilia: Scincidae) populations from Turkey and Cyprus
- Tez No: 720264
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZÜLFÜ YILDIZ, DOÇ. DR. ABDULLAH ALTUNIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada Ablepharus budaki türünün iki populasyonunda (Türkiye ve Kıbrıs) yaş yapısı ve bazı büyüme ile ilişkili parametreleri incelenmiştir. Bu parametreler bakımından hem populasyon içi hem de populasyonlar arası ilişkilerin ortaya konması amaçlanmıştır. Kıbrıs populasyonunun ortalama yaşı 5,37 (4-7), Türkiye populasyonunun ortalama yaşı ise 4,23 (3-6) olarak tespit edilmiştir. Karşılaştırılan iki populasyonun yaş ortalamaları arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir (p=0.001). Kıbrıs populasyonunun ortalama SVL değeri 39,45 mm (33,02 mm-45,44 mm), Türkiye populasyonunda ise 37,48 mm (29,59 mm-48,36 mm) olarak hesaplanmıştır. SVL açısından iki populasyon arasında anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir (t=-1,715, df=46, p=0,093).
Özet (Çeviri)
In this study, age structure and some growth-related parameters were investigated in two populations of Ablepharus budaki (Turkey and Cyprus). It is aimed to reveal both intra- population and inter-population relationships in terms of age and growth parameters. The average age of the Cyprus population was 5.37 (4-7), and the average age of the Turkish population was 4.23 (3-6). It has been determined that the two populations compared have a statistically significant difference between the age averages (p=0.001). The mean SVL was measured at 39.45 mm (33.02 mm-45.44 mm) and 37.48 mm (29.59 mm-48.36 mm) in Cyprus and the Turkish populations, respectively. There was no significant difference between the two populations in terms of SVL (t=-1,715, df=46, p=0,093).