Kaz Dağları'nın herpetofaunasının tespiti üzerine araştırmalar
Investigation on the herpetofauna of Kaz mounts
- Tez No: 98348
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AKİF İŞBİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
oz KAZ DAĞLARI 'NIN HERPETOFAUNASI 'NIN TESPİTİ ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR Haluk HÜR Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Biyoloji Eğitimi Anabilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi / Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Akif İŞBİLİR) Balıkesir, 2000 Bu çalışmada Kaz Dağları 'ndan toplanmış 14 familyaya ait 31 tür incelenmiştir. Bu türlerden 8 tanesi kurbağalar, 3 tanesi kaplumbağalar, 12 tanesi kertenkeleler ve 8 tanesi yılanlar grubuna dahildir. Tespit edilen türlerin folidosis özellikleri, vücut ölçüleri, renk ve desen durumları, ekolojik özellikleri incelenmiştir. Renk ve desen durumlarını göstermek için resimleri çekilip çalışmaya ilave edilmiştir. Kaz Dağları 'na ait literatür kayıtlarında bulunan 11 türden (Triturus vulgaris, Pelobates syriacus, Ophisaurus apodus, Laudakia stellio, Lacerta danfordi, Lacerta viridis, Podarcis muralis, Ophisops elegans, Typhlops vermicularis, Coluber najadum,Eirenis modestus) 9 'u teyit edilmiş, 2 türe ait örnekler aramalarımıza rağmen bulunamamıştır. Bu türler kurbağalardan Pelobates syriacus, yılanlardan Eirenis modestus 'tur. Ayrıca Kaz Dağlan 'nda tarafımızdan 22 türe ait örnekler bulunmuştur. Bunlar: Triturus vittatus, Triturus karelinii, Bufo bufo, Bufo viridis, Hyla arborea, Rana ridibunda, Rana dalmatina, Testudo graeca, Emys orbicularis, Mauremys caspica, Hemidactylus turcicus, Cyrtopodion kotschyi, Anguis fragilis, Lacerta trilineata, Podarcis sicula, Ablepharus kitaibelii, Coluber caspius, Coronella austriaca, Natrix natrix, Natrix tesellata, Telescopus fallax ve Malpolon monspessulanus 'tur. ANAHTAR SÖZCÜKLER : Herpetofauna / fauna II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATION ON THE HERPETOFAUNA OF KAZ MOUNTS Haluk HÜR Balıkesir University, Institute of Science, Department of Biological Education (M. Sc. Thesis / Supervisor : Assis. Prof. Akif İŞBİLİR) Balıkesir-Turkey, 2000 In this study 31 species belonging to 14 families, collected from Kaz Mounts were studied of 31 species belong to there groups, 8 are from the group of frogs, 3 are from the turtles, 12 are from the lizards and 8 are from the snakes. The pholidosis characteristics, colour and pattern situation, body measurements and ecological characters of these species were examined. The photographs have been taken to show their colour and pattern. In according literature review 11 species were recorded in Kaz Mounts 9 of them were also found in Kaz Mounts. In this study (Triturus vulgaris, Pelobates syriacus, Ophisaurus apodus, Laudakia stellio, Lacerta danfordi, Lacerta viridis, Podarcis muralis, Ophisops elegans, Typhlops vermicularis, Coluber najadum, Eirenis modestus) 2 of them could not be found in same region (Pelobates syriacus and Eirenis modestus). In addition 22 species were determined in Kaz Mounts as new records. These are: Triturus vittatus, Triturus karelinii, Bufo bufo, Bufo viridis, Hyla arborea, Rana ridibunda, Rana dalmatina, Testudo graeca, Emys orbicularis, Mauremys caspica, Hemidactylus turcicus, Cyrtopodion kotschyi, Anguis fragilis, Lacerta trilineata, Podarcis sicula, Ablepharus kitaibelii, Coluber caspius, Coronella austriaca, Natrix natrix, Natrix tesellata, Telescopus fallax and Malpolon monspessulanus. KEYWORDS: Herpetofauna / fauna III