Sigara içen ve içmeyen bireylere uygulanan aerobik antrenman programının anaerobik güç denge ve sürat performansı üzerine etkisi
The effect of the aerobic training program NON-smokers
- Tez No: 720266
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZARİFE PANCAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın amacı, sigara içen ve içmeyen gruplara uygulanan aerobik antrenman programının, anaerobik güç, denge ve sürat performanslarına olan etkilerini incelemektir. Bu amaçla çalışmaya, üniversitelerin yetenek sınavı ile öğrenci alan bölümleri ile polis okulları ve askeri okullara öğrenci hazırlayan kurslara katılan bireyler arasından 18-26 yaş aralığında, toplamda 30 gönüllü erkek birey dahil edilmiştir. Çalışmaya katılacak grup sayısının belirlenmesinde güvenli bir sayı elde edebilmek için power analizi yapılmıştır. Bu analize göre sigara bağımlısı olanlar sigara içen grup (n:15), hiç sigara içmemiş bireyler ise içmeyen grup (n:15) olarak belirlenmiştir. Her iki gruba da sekiz hafta boyunca haftada üç gün, iki saat olarak planlanan aerobik antrenman programı uygulanmıştır. Antrenmanlara başlamadan önce bireyler ön testler hakkında bilgilendirilmiş ve gönüllü onam belgesi alınmıştır. Antrenman öncesinde ve kursun sonlandırılmasından sonra, tekrarlı anaerobik sprint testi, flamingo denge testi ve 30 metre sürat testi uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 paket programındnan yararlanılmıştır. Normallik sınaması için Shapiro-Wilk testi, grupların ön test ve son testi arasındaki farkın analizi için Paired Sample t testi, ön test ve son test arasındaki farkın analizi için ise Independent Sample t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of aerobic training program applied to smokers and non-smokers on anaerobic power, balance and speed performances. For this purpose, a total of 30 male volunteers between the ages of 18-26 were included in the study, among the departments of universities that take students with aptitude tests, and the individuals who participated in the courses that prepare students for police schools and military schools. In order to obtain a safe number in determining the number of groups to participate in the study, power analysis was performed. According to this analysis, those who were addicted to cigarettes were determined as the smokers group (n: 15), and those who had never smoked were determined as the non-smokers group (n: 15). A two-hour aerobic training program, three days a week, was applied to both groups for eight weeks. Before starting the training, individuals were informed about the pre-tests and voluntary consent was obtained. Before the training and after the end of the course, repeated anaerobic sprint test, flamingo balance test and 30 meters sprint test were applied. SPSS 22.0 package program was used in the analysis of the data. Shapiro-Wilk test was used to test for normality, Paired Sample t test was used to analyze the difference between the pretest and posttest of the groups and the Independent Sample t test was used to analyze the difference between the pretest and posttest.