Gezi Park protests from a Badiouan perspective and its effects on the political subjectivization of LGBTIQ+ people
Badioucu perspektiften Gezi Parkı protestoları ve LGBTİQ+ bireylerin siyasal özneleşmesine etkisi
  1. Tez No: 720270
  2. Yazar: KIVILCIM KARDELEN YOK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMÜR BİRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma, 2013 yılında meydana gelen ve Türk siyasi tarihinin en önemli direnişlerinden biri olan Gezi Parkı protestolarının LGBTİQ+ bireylerin siyasal özneleşmesine etkisini değerlendirmek amacıyla çağdaş Fransız düşünür Alain Badiou'nun bakış açısıyla ve onun 'olay teorisi'yle incelenme imkanını araştırmaktadır. Tez ulusaşırı LGBTİQ+ hareketinin tarihiyle birlikte Türkiye LGBTİQ+ hareketinin tarihini tanıtmaktadır. Gezi Parkı protestolarını olay teorisi kapsamında yorumlamak adına olay teorisi, ve teorinin siyasal yorumu ile protestoların gidişatı ve özellikleri ortaya konmaktadır. Bu tez, Gezi Parkı protestoları'nın LGBTİQ+ bireylerin siyasal özneleşmesine etkisini incelemek amacıyla LGBTİQ+ aktivistleriyle gerçekleştirilen mülakatların bulgularını sunmaktadır. Bu çalışma, olay teorisini ve siyasal özneleşme kavramını kullanarak Gezi Parkı'nda ne olduğunu ve bunun Türkiye'deki LGBTİQ+ hareketi için neyi değiştirdiğini açıklamak adına saha çalışması ile teoriyi test etmektedir. Bu tez ayrıca, siyasal olaylara yorum sunabilmesi açısından olay teorisinin imkan ve sınırlılıklarını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the possibility of interpreting the Gezi Park protests, which took place in 2013 and was one of the most important resistances in Turkish political history, through the lens of contemporary French philosopher Alain Badiou and his theory of event to evaluate its effects on the political subjectivization of LGBTIQ+ people. This thesis provides demonstrations of the history of the transnational LGBTIQ+ movement alongside the history of the LGBTIQ+ movement in Turkey. To interpret the Gezi Park protests within the scope of the theory of event, the theory and its political interpretation are introduced as well as the trajectory and features of the protests. The thesis presents the findings of the interviews with LGBTIQ+ activists to evaluate the effects of the Gezi Park protests on the political subjectivization of LGBTIQ+ people. By utilizing the theory of event and the concept of political subjectivization, this study aims to provide an explanation of what happened in Gezi Park and what did it change for the LGBTIQ+ movement in Turkey through theory testing with a field study. The thesis also reveals the potentials and limitations of the theory of event in terms of providing an interpretation of the political instances.