Sosyal Hizmet Bölümü öğrencilerinin problem çözme becerileri ile sosyal öz-yeterlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between problem solving skills and social self-efficacy of Social Work students
- Tez No: 720285
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL YURTSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyal Hizmet, Education and Training, Social Work
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmada sosyal hizmet bölümü öğrencilerinin problem çözme becerileri ile sosyal öz-yeterlikleri arasındaki ilişkiyi tespit etmek amaçlanmıştır. Bu doğrultuda nicel araştırma modellerinden ilişkisel tarama modeli araştırmada kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2021-2022 eğitim-öğretim güz dönemi İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa ve İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesinde kayıtlı olan toplam 450 Sosyal Hizmet lisans (1, 2, 3, ve 4.sınıf) öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise 2021-2022 eğitim-öğretim güz dönemi İstanbul Üniversitesi ve Sabahattin Zaim Üniversitesinde Sosyal Hizmet bölümünde öğrenim gören, tabakalı örnekleme yöntemi ile seçilen ve gönüllü katılan toplam 221 sosyal hizmet öğrencisi oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”, Şahin ve Heppner'in geliştirdiği“Problem Çözme Envanteri”ve Palancı tarafından geliştirilen“Sosyal Öz-Yeterlik Algısı Ölçeği”kullanılmıştır. Anketler yüz yüze ve online olarak uygulanmıştır. Araştırmada verilerin analizi için SPSS 20 paket programı kullanılmıştır. Ölçeklerin normal dağılım göstermesi nedeniyle parametrik testler kullanılmıştır. Veriler frekans dağılımı, betimleyici istatistikler, iki grup arasında anlamlı farklılığı test etmek için t testi, ikiden fazla grupların arasında anlamlı farklılığı test etmek için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda öğrencilerin problem çözme becerilerinin orta düzeyde (89,54) olduğu saptanmıştır. Sosyal öz-yeterlikleri yüksek seviyede (91,06) bulunmuştur. Öğrencilerin en çok kullandıkları problem çözme becerisi değerlendirici yaklaşım olurken, en az kullandıkları problem çözme becerisi aceleci yaklaşımdır. Ölçek puanları arasında ilişki olup olmadığı varsa nasıl bir ilişki olduğunu hesaplayabilmek amacıyla korelasyon analizi yapılmıştır. Problem çözme becerileri ile sosyal öz-yeterlik puanları arasında zayıf düzeyde negatif yönde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Problem çözme envanteri puanları azaldıkça sosyal öz yeterlik algısı puanları artmaktadır. Problem çözme envanterinde düşük puan almak yüksek problem çözme becerisine işaret etmektedir. Bu doğrultuda problem çözme becerisi artarken sosyal öz yeterlik algısı artmaktadır. Problem çözme becerisi azalırken sosyal öz yeterlik algısı azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the relationship between the problem-solving skills of social work students and their social self-efficacy. In this direction, the relational survey model, one of the quantitative research models, was used in the research. The population of the research consists of a total of 450 Social Work undergraduate students (1, 2, 3, and 4th grade) registered at Istanbul University-Cerrahpaşa and Istanbul Sabahattin Zaim University in the 2021-2022 academic fall semester. The sample of the study consists of a total of 221 social work students, who were studying in the Department of Social Work at Istanbul University and Sabahattin Zaim University in the 2021-2022 academic fall semester, selected by stratified sampling method and participated voluntarily.“Personal Information Form”,“Problem Solving Inventory”developed by Şahin and Heppner, and“Social Self-Efficacy Perception Scale”developed by Palancı were used to collect data. Questionnaires were administered face-to-face and online. SPSS 20 package program was used for data analysis in the research. Parametric tests were used because the scales showed normal distribution. Data were analyzed using frequency distribution, descriptive statistics, t-test to test for significant difference between two groups, and one-way analysis of variance (ANOVA) techniques to test for significant difference between more than two groups. As a result of the analysis, it was determined that the problem solving skills of the students were at a moderate level (89,54). Their social self-efficacy was found to be high (91.06). While the most used problem solving skill by the students is the evaluative approach, the least used problem solving skill is the hasty approach. Correlation analysis was performed in order to calculate whether there is a relationship between the scale scores, and if there is, what kind of relationship there is. It was determined that there was a weak negative correlation between problem solving skills and social self-efficacy scores. A high score in the problem solving inventory indicates low problem solving skills. In this direction, while problem solving skills increase, social self-efficacy perception increases. While problem solving skills decrease, social self-efficacy perception decreases.