Mosfet parazitliklerini kullanarak filtre tasarımı
Filter design using mosfet parasitics
  1. Tez No: 720286
  2. Yazar: SEMİH ELMALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRE ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Elektronik alanlarda geçmişten günümüze kadar pek çok gelişme yaşanmıştır. Bu gelişmenin paralelinde Radyo haberleşmesi, televizyon, telefon, ses, resim, veri haberleşmesi, biyomedikal vb. alanlarda bu gelişmeyle pek çok sinyal kullanılmaktadır. Elektronik cihazların yapısı gereği gerekli haberleşme, veri aktarımı esnasında ya da sinyal üretimi sırasında gibi gerekli sinyalin yanında istenmeyen parazitler ve gürültüler oluşur. Parazitler ve gürültüler gerek analog olsun gerek dijital olsun sinyali bozarak devrenin doğru çalışmasına engel olur. Bu durumda verileri doğru okuyup, yorumlayabilmemiz için dikkat etmemiz gereken şey bu sinyalinde oluşabilecek gürültü ve parazitin en aza indirilmesidir. Gürültü ve parazitin en aza indirilebilmesi için parazit ve gürültünün sebebi araştırılarak doğru tespit ile uygun devre planı ve gerekli filtrelemeyi yapmaktır.
Özet (Çeviri)
There have been many developments in electronic fields from past to present. Due to the nature of electronic devices, unwanted interference and noise occur in addition to the necessary signal, such as during necessary communication, data transfer or signal generation. Interferences and noises, whether analog or digital, distort the signal and prevent the circuit from working properly. In this case, what we need to pay attention to so that we can read and interpret the data correctly is that this signal is in the desired format and that the noise and interference that may occur from the devices are minimized. In order to minimize noise and interference, it is to investigate the cause of noise and noise and to make the appropriate circuit plan and necessary filtering with correct detection.