Araç sınıflandırmalı trafik hız sınırı ceza sisteminin bulanık mantık temelli tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Fuzzy logic based design and implementation of vehicle classified traffic speed limit penalty system
- Tez No: 720297
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KAYABAŞI, DR. ÖĞR. ÜYESİ YALÇIN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Muhakkak ki topluluklarda bireylerin uyması gereken kurallar vardır. Günümüz toplumlarında da binek araçlarının icadından sonra bu araçları kullanan bireyler için uyulması gereken bir çok kural belirlenmiştir. Bu kuralların en önemli olanlarından birkaç tanesini sayacak olursak elbette hız sınırı bu sayılacaklar içerisinde yerini almaktadır. Ülkemizde yerleşim bölgelerine göre araçların uyması gereken hız sınırları belirlenerek bu hız sınırlarına uymayanlara bazı yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu yaptırımlardan en çok kullanılanı para cezasıdır. Hız sınırı kural ihlali yapan sürücülere uygulanan para cezası üç kademeden oluşmakta ve sürücülere bu kademelere göre para cezası kesilmektedir. Bu para cezası kademelere göre sıralandığında 2021 yılı için 314 TL, 652 TL ve 1339 TL olarak uygulanmaktadır. Görüldüğü üzere bu üç kademedeki para cezalarının aralarında bir hayli geniş bir aralık bulunmaktadır. Bu aralıkların azaltılarak çok daha fazla ara kademe oluşturulşması daha uygun olacağı düşünülmüştür. Tezimizde ülkemizdeki trafik radar sistemi araştırılarak, dört farklı hız sınırı olan (50 Km/h, 90 Km/h, 110 Km/h, 120 Km/h) bölgeler için hususi ve ticari olmak üzere iki farklı araç sınıfı göz önünde bulundurulmuştur. Araçların sınıflarına ve bulunulan hız sınırı bölgesine göre sürücülere kesilecek olan para cezası bulanık mantık yöntemi ile hesaplatılmış böylelikle daha adil bir para cezası sistemi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Surely there are certain rules that individuals must follow in communities. In today's societies, after the invention of passenger cars, many rules have been determined for individuals who use these vehicles. If we count a few of the most important of these rules, of course, the speed limit is among these. In our country, the speed limits that vehicles must comply with are determined according to the residential areas and some sanctions are applied to those who do not comply with these speed limits. The most commonly used of these sanctions is fines. The fine applied to drivers who violate the speed limit rule consists of three levels, and the drivers are fined according to these levels. This fine is applied as 314 TL, 652 TL and 1339 TL for 2021 when ordered according to levels. As can be seen, there is a very wide range between the fines in these three levels. It was thought that it would be more appropriate to create more intermediate stages by reducing these intervals. In my thesis, by researching the traffic radar system in my country, two different vehicle classes, private and commercial, were considered for regions with four different speed limits (50 Km/h, 90 Km/h, 110 Km/h, 120 Km/h). According to the class of the vehicles and the speed limit region, the fines to be imposed on the drivers were calculated using the fuzzy logic method, thus a fairer fine system was applied.