Tekrarlayan gebelik kaybı olan kadınlarda faktör V G1691a, faktör II G20210a, MTHFR C677t ve faktör V H1299r mutasyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of factor V G1691a, factor II20210a, MTHFR C677t and factor V H1299r mutations in women with recurrent pregnancy loss
  1. Tez No: 720322
  2. Yazar: MÜNEVVER NİSA CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIZ, PROF. DR. MÜJGAN ÖZDEMİR ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Tekrarlayan gebelik kaybı, birbirini izleyen en az iki ya da daha fazla gebeliğin 20. gebelik haftasından önce spontan sonlanması olarak tanımlanmaktadır. Tekrarlayan gebelik kayıplarının etiyolojisinde genetik faktörler, %20 oranında rol oynamaktadır. Bu faktörler arasında kromozomal anomaliler, tek gen hastalıkları, tromboza yatkınlık genlerindeki mutasyonlar ve multifaktöriyel değişiklikler bulunmaktadır. Tekrarlayan gebelik kayıpları görülen ailelerde trombofili insidansı %60 oranında görülebilmektedir. Maternal koagülasyon faktörlerindeki mutasyonlar, hemostatik sistemde bozulmalara neden olmakta ve plasental mikrosirkülasyon da tromboza yol açarak abortusla sonuçlanabilmektedir. Çalışmamızda 2013-2018 yılları arasında Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Anabilim Dalı polikliniğine tekrarlayan gebelik kaybı endikasyonuyla başvuran 215 vakada ve 40 kontrolde, Faktör V G1691A, Faktör II G20210A, MTHFR C677T ve Faktör V H1299R mutasyonlarının dağılımı incelenmiştir. Çalışma sonuçlarımıza göre, Faktör V G1691A, Faktör II G20210A, MTHFR C677T ve Faktör V H1299R mutasyonları açısından vaka ve kontrol grubu arasında fark bulunmamıştır (p>0.05). Faktör V geni G1691A polimorfizmi genotip dağılımı, vaka grubunda %12,6 GA heterezigot ve kontrol grubunda %90,0 GG homozigot normal genotip en yüksek oranda saptanmıştır. Faktör II geni G20210A polimorfizmi genotip dağılımı, vaka grubu ve kontrol grubunda sırasıyla %94,5 ve %97,5 GG homozigot normal genotip en yüksek oranda belirlenmiştir. MTHFR geni C677T polimorfizmi genotip dağılımı, vaka grubunda %43,7 CC homozigot normal ve kontrol grubunda %40,0 CT heterezigot genotip en yüksek oranda gözlenmiştir. Faktör V geni H1299R polimorfizmi genotip dağılımı, vaka grubunda %87,4 AA homozigot normal ve kontrol grubunda %80 AA heterezigot genotip en yüksek oranda gözlenmiştir. Faktör V geni G1691A polimorfizmi risk aleli olan A alel sıklığı, vaka grubunda %6,8 ve kontrol grubunda %5,0 oranında belirlenmiştir. Faktör II geni G20210A polimorfizmi risk aleli olan A alel sıklığı, vakalarda %3,0 ve kontrolde %1,3 oranında belirlenmiştir. MTHFR geni C677T polimorfizmi risk aleli olan T alel sıklığı, vaka grubunda %35,9 ve kontrol grubunda %42,5 oranında belirlenmiştir. Faktör V geni H1299R polimorfizmi risk aleli olan G alel sıklığı, vaka grubunda %6,5 ve kontrol grubunda %16,6 oranında belirlenmiştir. Vaka grubunun %60,46'sında 2 gebelik kaybı belirlenmiştir. Çalışma sonuçlarımız değerlendirildiğinde Faktör V G1691A, Faktör II G20210A, MTHFR C677T ve Faktör V H1299R mutasyonları ile tekrarlayan gebelik kayıpları arasında ilişki belirlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Recurrent pregnancy loss is defined as the spontaneous termination of at least two or more consecutive pregnancies before 20 weeks of gestation. Genetic factors play a role in the etiology of recurrent pregnancy loss at a rate of 20%. These factors include chromosomal abnormalities, single gene diseases, mutations in thrombosis susceptibility genes, and multifactorial changes. The incidence of thrombophilia can be seen at a rate of 60% in families with recurrent pregnancy loss. Mutations in maternal coagulation factors cause disruptions in the hemostatic system, and placental microcirculation can also lead to thrombosis, resulting in abortion. In our study, the distribution of Factor V G1691A, Factor II G20210A, MTHFR C677T and Factor V H1299R mutations in 215 cases and 40 control groups who applied to Afyonkarahisar Health Sciences University Faculty of Medicine Medical Genetics Department outpatient clinic with the indication of recurrent pregnancy loss between 2013 and 2018 were investigated. According to our study results, there was no difference between the case and control groups in terms of Factor V G1691A, Factor II G20210A, MTHFR C677T and Factor V H1299R mutations (p>0.05). Factor V gene G1691A polymorphism genotype distribution was found with the highest rate of 12.6% GA heterozygous in the case group and 90.0% GG homozygous normal genotype in the control group. Factor II gene G20210A polymorphism genotype distribution, 94.5% and 97.5% GG homozygous normal genotype was determined at the highest rate in the case group and control group, respectively. Genotype distribution of MTHFR gene C677T polymorphism, 43.7% CC homozygous normal in the case group and 40.0% CT heterozygous genotype in the control group were observed with the highest rate. Factor V gene H1299R polymorphism genotype distribution was observed with the highest rate of 87.4% AA homozygous normal in the case group and 80% AA heterozygous genotype in the control group. The frequency of A allele, which is the risk allele for factor V gene G1691A polymorphism, was determined as 6.8% in cases and 5.0% in controls. The frequency of A allele, which is the risk allele for factor II gene G20210A polymorphism, was determined as 3.0% in the case group and 1.3% in the control group. The frequency of T allele, which is the risk allele for MTHFR gene C677T polymorphism, was determined as 35.9% in case group and 42.5% in the control group. The frequency of the G allele, which is the risk allele for the factor V gene H1299R polymorphism, was determined as 6.5% in the case group and 16.6% in the control group. In 60.46% of the cases, 2 pregnancy losses were determined. When our study results were evaluated, no relationship was found between Factor V G1691A, Factor II G20210A, MTHFR C677T and Factor V H1299R mutations and recurrent pregnancy losses.