Hisse senetleri İ.M.K.B.'de işlem gören şirketlerin denetimi ve kamuoyu aydınlatma ilkesi
Audit of the companies of which share certificates are in quatotation in Istanbul Securities Stock-Exchange and principle of enligment the public
- Tez No: 72034
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECMETTİN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
II ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ HİSSE SENETLERİ İ.M.K.B'DE İŞLEM GÖREN ŞİRKETLERİN DENETİMİ VE KAMUYU AYDINLATMA İLKESİ Kar amacı güden işletmelerin faaliyet sonuçlarıyla ilgilenen, kişilerin ve devletin çıkarlarının korunması, hukuk devletinin temel görevlerinden biri olduğu bilinmektedir. İşletmelerle çıkar ilişkisi bulunan kişiler ve devlet adına araştırma ve inceleme yapılması yasalarla zorunlu tutulmuştur. Gerekli yasal düzenlemeler ve teşkilatlanmalar 1926 yılında yürürlüğe giren Türk Ticaret Kanunu ile hayatiyete geçirilmeye başlanmıştır. Ülkemizde 1980'li yıllardan sonra hızla gelişmekte olan Sermaye Piyasalarından en önemlisi olan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda hisse senetleri işlem gören şirketlerin, Sermaye Piyasası Kanunu' ndaki düzenlemelerle denetlenmesi günümüzde önemini giderek arttırmaktadır. İşletmelerin ekonomik ve finansal yapısı ve ticari faaliyet sonuçlan hakkında kamuya bilgi verme aracı olarak kullanılan finansal tabloların para biriminin değerinin değişmeyeceği varsayımı göz önüne alınarak hazırlanması yüksek enflasyon dönemlerinde mali tablolara güveni ne kadar etkilediği bilinmektedir. Genel olarak enflasyon, işletmelerin özsermayelerini aşındırmaktadır. Enflasyonun finansal tablolardaki olumsuz etkisi üzerinde durulmadan denetimin belirli standartlara oturtulması ve kamuyu bilgilendirme konularının ne derecede uygulandığı çalışmamda işlenecektir. Genel görüş olarak ülkemizde şirketlerin denetimi yapılmaktadır ve gün geçtikçe denetim yapılması veya yaptırılması konusu önemini giderek arttırmaktadır. Denetim konusunun kapsamının geniş olması sebebiyle, Sermaye Piyasası Kanunu çerçevesinde yapılan ve yaptırılması kanunen zorunlu olan bağımsız dış denetimle ilgili açıklamalara çalışmamda yer verilecek, mali mevzuata göre yapılan denetimlere değinilmeyecektir. DENİZLİ - 1998
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT POST-GRADUATE THESIS AUDIT OF THE COMPANIES OF WHICH SHARE CERTIFICATES ARE IN QUATOTATION IN ISTANBUL SECURITIES STOCK-EXCHANGE AND PRINCIPLE OF ENLIGHMENT THE PUBLIC It is known that, protection of the benefits of state and people those who deal with the facility consequences of commercial enterprises, is one of basic duties of the law-state. Investigations and surveys are made essential by law in the name of state and the people who are in a benefical relationship. Required legal formations and organization activities have been started with Turkish Commerce Law that come into force in 1926. It becomes more vital to audit the companies of which share certificates are in quotation of Istanbul Securities Stock-Exchange, which is the most important of fast developing Capital Markets after 1980's. It is known that, preparation of financial tables that are used as a means of informing the public about economic and financial structure and consequences of commercial activities of enterprises, within the consideration of no change in value of currency,how much effect the trust about financial tables in high inflation terms. As a common point of view inflation corrodes the main-capital of enterprise. Without focussing on the negative effect of inflation on financial tables, to what degree are the standartization of audit and enligtment of the public applicated will be analysed in my thesis. As a common point of view in our country companies, are audited and auditing or getting the audit done become more important day by day. As a result of the large content of audit subject, descriptions of independent external audit that is done and also has to be realised as legal compulsory will be involved in my thesis,but audits done according to financial rules will not be done. Within the formations in Capital Market Law, DENİZLİ - 1998