Study of some biochemical parameters in patients with hepatitis B in al-anbar governorate/iraq
El-Anbar valilikinde hepatit B hastalarında bazı biyokimyasal parametrelerin çalışması/Irak
- Tez No: 720356
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, PROF. DR. ÜMİT YIRTICI, PROF. DR. ŞEVKİ ADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Hepadnaviridae ailesi, kısmen çift sarmallı bir virüs olan hepatit B virüsünü içerir. Hasta olsun ya da olmasın herkes akut HBV ile enfekte olabilir. Önemli bir HBV enfeksiyonunun belirtileri arasında kas ağrıları, yorgunluk ve enerji eksikliği yer alır. Bu çalışma, hepatit B'nin karaciğer fonksiyon testleri ve bir dizi biyokimyasal gösterge üzerindeki etkisine odaklanmaktadır. Sonuçlar, ortalama Yaş (yıl) ile VITB12 puanları arasında büyük bir farklılık gösterdi. Ancak, GGT ve ALP'nin yaklaşımları arasındaki farklılıkların istatistiksel olarak anlamlılığı düşüktür. Grup A'daki erkekler ve kadınlar, yukarıda belirtilen biyobelirteçler için, kontrol olarak görev yapan grup B'deki erkek ve kadınlardan önemli ölçüde farklı ortalama değerlere sahipti (P 0.05). VITB12 ve diğer kimyasal testler arasındaki bağlantı için Pearson korelasyon analizi testine göre, R değeri ile VITB12 arasında önemli bir ilişki tespit edilmiştir. Aynı zamanda (VITB12)'nın (GGT) ile önemli bir bağlantı sergilediği, ancak (ALP), GPT, GOT, TG, Tc ve FBS'nin (VITB12) arasında hiçbir ilişki tespit edilememiştir. Araştırmalar, viral hepatitin yaşlılarda ve B12 vitamini zayıf olanlarda daha yaygın olduğunu göstermekte ve GPT ve GOT, diğer iki gruptan önemli istatistiksel farklılıklar sergilemektedir.
Özet (Çeviri)
The Hepadnaviridae family includes the hepatitis B virus, a partially double-stranded virus. Anyone may get infected with acute HBV, whether or not they're sick. Symptoms of a significant HBV infection include muscle pains, tiredness, and a lack of energy. The present work focuses on the impact of hepatitis B on liver function tests and a number of biochemical indicators. The results showed a huge discrepancy between the mean Age in (year) and VITB12 scores. However, the statistical significance of the discrepancies between GGT and ALP's approaches is low. Men and women in group A had significantly different mean values for the aforementioned biomarkers than did men and women in group B, who served as controls (P 0.05). According to the Pearson correlation analysis test for connection between VITB12 and other chemical tests, there seems to be a significant association between the R-value and VITB12. (VITB12) exhibited a substantial link with (GGT), however (ALP), GPT, GOT, TG, Tc, and FBS had no correlation with (VITB12). Research shows that viral hepatitis is more prevalent among the elderly and those who are weak in vitamin B12. The GPT and GOT both have substantial statistical differences from the other two groups.