Otomotiv endüstrisinde alüminyum ısıl işlem fırınlarında atık ısının geri kazanım uygulaması
Waste heat recovery application on aluminum heat treatment furnaces in the automotive industry
- Tez No: 720355
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN GÜRLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Alüminyum alaşımları otomotiv endüstrisinde ham madde olarak kullanılmaktadır. Bu alaşımlar tesislerde yaygın olarak bulunan alüminyum yaşlandırma ve çözelti ısıl işlem fırınlarında“çökelme sertleştirmesi”işlemine tabi tutulur. Bu işlem, ürünlerin mekanik özelliklerinin ve işlenebilirlik özelliklerinin iyileştirildiği, çözeltiye alma ve sonrasında uygulanan yaşlandırma işlemlerinden oluşmaktadır. Bu proses kapsamında yüksek miktarda doğalgaz kullanımı kaynaklı enerji tüketimi bulunmaktadır. Tez kapsamında uygulanan proje ile çözelti (solüsyon) bölgesinde ihtiyaç duyulan yüksek sıcaklıkta ısıdan (≈540⁰C) arda kalan atık ısının geri kazanımı sağlanarak, yaşlandırma bölümünde ihtiyaç duyulan ısı (≈155⁰C) yerine kullanılmıştır. Böylelikle yaşlandırma bölümünde ısıtma işlemi için kullanılacak olan brülör sisteminin (500 kW) devreden çıkartılması ve bu yöntem ile sağlanan tasarruflar ile birim ürün maliyetinde yaşanan düşüşlerin sonuçları ve faydaları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aluminum alloys are used as raw materials in the automotive industry. These alloys are subjected to“precipitation hardening”in aluminum aging and solution heat treatment furnaces commonly found in plants. This process consists of solving and subsequent aging, in which the mechanical properties and machinability properties of the products are improved. Within the scope of this process, there is energy consumption due to the use of high amounts of natural gas. With the project implemented within the scope of the thesis, the waste heat leftover from the high-temperature heat (≈540⁰C) needed in the solution region was recovered and used instead of the heat (≈155⁰C) needed in the aging section. Thus, the results and benefits of deactivating the burner system (500 kW) to be used for the heating process in the aging section and the savings achieved by this method, and the reduction in unit product cost were evaluated.