Gebelikte yaşam kalitesi ölçeğinin geliştirilmesi
Development of quality of life scale in pregnancyt
  1. Tez No: 720358
  2. Yazar: ESRA ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN GÜVENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Amaç̧: Bu araştırmada, Gebelikte Yaşam Kalitesi Ölçeğinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, metodolojik araştırma tasarımında yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı, Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğinde Mart-Temmuz 2021 tarihleri arasında, rutin gebelik kontrolüne gelen ve dahil edilme kriterlerini karşılayan 500 gebe oluşturmuştur. Araştırma verileri Gebelikte Yaşam Kalitesi Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu, Tanıtıcı Bilgiler Formu, Gebelikte Yaşam Kalitesi Ölçeği Deneme Formu, SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği, Test Tekrar Test İletişim Formu ve Gebelikte Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırma için gerekli olan etik kurul onayı ve kurum izini alınmıştır. Veriler, pandemi önlemlerine dikkat edilerek, yüz yüze ve mahremiyet sağlanarak poliklinik bekleme odasında toplanmıştır. İlk uygulamadan iki- üç hafta sonra test-tekrar test yapılmıştır. Ölçeğin geçerlilik analizinde; yüzey, kapsam, yapı ve ölçüt geçerliliği analizleri incelenirken, güvenilirlik analizinde; iç tutarlılık kat sayısı, paralel test yöntemi ve test-tekrar test analizleri yapılmıştır. Bulgular: Ölçeğin kapsam geçerliliği sonucunda, ölçekte 34 maddeye yer verilmiştir. Çalışmanın kapsam geçerlilik indeksi 0,98 olarak hesaplanmıştır. Madde toplam korelasyon analizi ile ölçekten sekiz madde çıkarılmıştır. Açımlayıcı faktör analizi sonucunda, ölçekte toplam varyansın % 56.1' ini açıklayan ve faktör yükleri 0,90 ile 0,41 arasında değişen altı boyutlu bir yapı elde edilmiştir. Doğrulayıcı faktör analizinde, beş faktörlü bir yapı oluşturup uyum indekslerinin kabul edilebilir değerlerde olduğu bulunarak model doğrulanmıştır. Gebelikte Yaşam Kalitesi Ölçeği'nin Cronbach α değeri 0,88'dir.
Özet (Çeviri)
Aim̧: This study aims to develop the Quality of Life in Pregnancy Scale, which will help determine the quality of life of women during pregnancy. Materials and Methods: The study had a methodological research design.The sample consists of 500 participants who met the inclusion criteria and came to the routine pregnancy control between March-July 2021 in the Gynecology and Obstetrics Department, Gynecology and Obstetrics Outpatient Clinic of Gülhane Training and Research Hospital. Data; Quality of Life in Pregnancy was collected using Semi-Structured Interview Form, Introductory Information Form, Pregnancy Quality of Life Scale Trial Form, SF-36 Quality of Life Scale, Test-Retest Communication Form and Quality of Life During Pregnancy Scale. Ethics committee approval and institutional permission required for the study were obtained. The data were collected face-to-face, in an appropriate environment where privacy is ensured, paying attention to pandemic precautions. Test-retest was performed two to three weeks after the first application. In the validity analysis of the scale; While examining the surface, scope, structure and criterion validity analyzes, in the reliability analysis; internal consistency coefficient, parallel test method and test-retest analyzes were performed. Findings: As a result of the content validity of the scale, 34 items were included in the scale. The content validity index of the study was calculated as 0.98. According to the results of item-total correlation analysis, a total of eight items were removed from the scale. As a result of the exploratory factor analysis, a six-dimensional structure was obtained, which explained 56,179% of the total variance in the scale and whose factor loads varied between 0.905 and 0.419. In confirmatory factor analysis, the model was validated by creating a five-factor structure and finding that the fit indices were at acceptable values. The Cronbach α value of the Pregnancy Quality of Life Scale is 0.88.