Standardize çocuk hasta kullanımının çocuğu işleme hazırlama becerisi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of standardized child patient use on preparing the child for process skill
  1. Tez No: 720385
  2. Yazar: HÜLYA ZENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA EREN FİDANCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırma, standardize çocuk hasta uygulamasının çocuk sağlığı ve hastalıkları hemşireliği eğitiminde kullanımının hemşirelik öğrencilerinin çocuğu işleme hazırlama becerisi üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla planlanmıştır. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ön test-son test kontrol gruplu randomize kontrollü çalışma ile nitel araştırma tasarımlarından fenomenolojik yaklaşımın birlikte yer aldığı bir karma yöntem olan yakınsayan paralel desen kullanılarak yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Hemşirelik Fakültesi'nde 2019-2020 eğitim öğretim döneminde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği dersini alan 106 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın nitel verileri, müdahale grubunda yer alan öğrencilerin simülasyon uygulamasının çözümleme aşamasında kendilerine yöneltilen sorulara verdikleri yazılı yanıtlardan elde edilmiştir. Nicel veri toplama formaları; Durumluk Sürekli Kaygı Ölçeği, Öz Etkililik Yeterlik Ölçeği, Algılanan Öğrenme Ölçeği, Öğrenci Memnuniyeti ve Öğrenmede Kendine Güven Ölçeği ve Okul Çağı Çocuğunu İşleme Hazırlama Beceri Kontrol Listesi'dir.
Özet (Çeviri)
This research was planned to evaluate the effect of the use of standardized pediatric patient practice in child health and diseases nursing education on nursing students' ability to prepare the child for the procedure. The research was conducted using a convergent parallel design, which is a mixed method, which includes a randomized controlled study with a pretest-posttest control group, which is one of the quantitative research methods, and a phenomenological approach, one of the qualitative research designs. The sample of the research consists of 106 students who are taking the Child Health and Diseases Nursing course in the 2019-2020 academic year at the Health Sciences University, Gülhane Nursing Faculty. The qualitative data of the study were obtained from the written responses of the students in the intervention group to the questions asked to them during the debriefing phase of the simulation. Quantitative data collection forms; State Trait Anxiety Scale, Self-Efficacy Scale, Perceived Learning Scale, Student Satisfaction and Self-Confidence in Learning Scale and Checklist for Preparing the School Age Child for Process Skill.