Gazaltı kaynağı ile birleştirilen farklı özellikteki çeliklerin mekanik özelliklerinin incelenmesi
Research of mechanical properties of different steels combined with gas metal arc welding
  1. Tez No: 720426
  2. Yazar: YİĞİT OKUROĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez çalışmasında sanayide yaygın olarak kullanılan St52 ve S460MC çeliklerine uygulanan robotik gazaltı kaynağı yönteminde kaynak parametreleri değişimlerinin çeliklerin mekanik özelliklerinden birisi olan çekme dayanımı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Otomotiv sektöründe sıkça kullanılan kaynak yöntemlerinden biri de robotik gazaltı kaynak yöntemidir. Kaynak parametreleri, kaynak yapılacak malzeme ve bu malzemenin kullanılacağı yere göre kaynağın kaliteli olması için doğru seçilmesi gerekmektedir. Parametrelerin seçimi için çok sayıda deney yapılmasına ihtiyaç vardır. Bu çalışmada iki farklı malzeme türü için deneyler yapılarak doğru parametre değerleri araştırılmıştır. Parametrelerin doğru seçilmesi ile kaynak kalitesi ve malzeme tasarrufu arttırılacak, hatalı parça üretimi azaltılacak, maliyetler düşürülecek ve kaliteli ürünler sayesinde müşteri memnuniyeti sağlanacaktır. Çalışma kapsamında yapılan deneyler sonucunda MAG kaynak yöntemi için optimum parametre değerlerinin tespiti hedeflenmiştir. Deneylerde St52 ve S460MC malzemeleri kullanılmıştır. Deneylerin en doğru şekilde yapılabilmesi için matris oluşturulmuştur. Bu oluşturulan matrise parametre değerleri yerleştirilmiştir. Oluşturulan matrise göre yapılan deneyler sonucunda optimum parametre değerleri incelenmiş, seçilen değerlerle kaynak işlemleri uygulanmış, kaynaklanan numuneler çekme testine tabi tutularak kaynak kalitesindeki gelişmeler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of the changes in welding parameters on the tensile strength, which is one of the mechanical properties of the steels, was investigated in the robotic gas arc welding method applied to St52 and S460MC steels, which are widely used in the industry. One of the welding methods frequently used in the automotive industry is the robotic gas metal arc welding method. According to the material to be welded and the place where this material will be used, it is necessary to choose the right weld in order to be of good quality. A large number of experiments are required for the selection of parameters. In this study, the correct parameter values were investigated by making many experiments. By choosing the parameters correctly, welding quality and material savings will be increased, faulty parts production will be reduced, costs will be reduced and customer satisfaction will be ensured thanks to quality products. As a result of the experiments carried out within the scope of the study, it was aimed to determine the optimum parameter values for the MAG welding method. St52 and S460MC materials were used in the experiments. A matrix was created in order to carry out the experiments in the most accurate way. Parameter values are placed in this created matrix. As a result of the experiments performed according to the created matrix, the optimum parameter values were examined, welding processes were applied with the selected values, and the improvements in the welding quality were determined by subjecting the welded samples to the tensile test.