Suluova ilçesi genelinde diyet inflamatuar indeksin, obezite, insülin direnci ve bazı biyokimyasal parametreler ile ilişkisi
Relationship of diet inflammatory index with obesity, insulin resistanceand some biochemical parameters in suluova district
  1. Tez No: 720434
  2. Yazar: FATMA SEMİNA KAPAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR SÖKÜLMEZ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç:Bu araştırmada Suluova ilçesi genelinde diyet inflamatuar indeksin(Dİİ), obezite, insülin direnci ve bazı biyokimyasal parametreler ( CRP, HbA1c, glukoz, total kolesterol, LDL, HDL, trigliserit ) ile ilişkisini belirlemek istenmiştir. Materyal ve Metot:Bu çalışma, Suluova Devlet Hastanesi Diyet Polikliniği'ne obezite veya insülin direnci şikayetiyle yönlendirilen 18-65 yaş arası 126 kadın ile yürütülmüştür. Bireylerin antropometrik ölçümleri alınmış ve biyokimyasal parametre değerleri dosyalarından alınmıştır. Besin sıklığı anketiyle beslenme durumları saptanmış, BeBİS programından yararlanılarak Dİİ skorları hesaplanmıştır. Bulgular SPSS ile değerlendirilmiş olup p00.5). Sonuç:Her ne kadar araştırmamızda Dİİ ile obezite, HOMA IR indeksi,HDL-K, LDL-K, Total kolesterol, TG vb değerlerle de Dİİ arasında da anlamlı bir ilişki saptanamasa da; bu ilişkileri daha iyi anlamak için daha geniş popülasyonda ve her iki cinsiyet üzerinde yapılacak çalışmaların faydalı olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim:In this study, we want to determine the relationship between dietary inflammatory index (DII), obesity, insulin resistance and some biochemical parameters (CRP, HbA1c, glucose, total cholesterol, LDL, HDL, triglyceride) throughout the district of Suluova. Material and methods:This study was conducted with 126 women aged 18-65 years who were referred to Suluova State Hospital Diet Polyclinic with complaints of obesity or insulin resistance. Anthropometric measurements of individuals were taken and biochemical parameter values were obtained from the file information. Nutritional status was determined with the food frequency questionnaire, and DII scores were calculated using the BeBIS program. Findings were evaluated with SPSS and p00.5). Conclusion:Although, in our study, no significant relationship was found between DII and obesity, HOMA-IR index, HDL-C, LDL-C, Total cholesterol, TG, etc. in order to better understand these relationships, it was thought that studies on a larger population and on both sexes would be useful.