S.B.Ü Şişli Hamidiye Etfal S.U.A.M aile hekimliği kliniğine başvuran 1 yaş dönemi çocukların sigara maruziyetinin nörolojik gelişimlerine etkisi
The effect of smoking exposure on the neurological development of 1 year-old children applying to Sisli Hamidiye Etfal Family Medicine clinic
- Tez No: 720455
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN ZEREN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
AMAÇ: Çocuk gelişiminde ilk 1 yılın önemli bir etkisi bulunmaktadır. Bu dönemde çocukların pasif sigara maruziyeti aktif içicilik kadar gelişimleri için önemli risk oluşturmaktadır. Çalışmamızda 1 yaş döneminde sigaraya maruz kalan ve kalmayan bebeklerin nöromotor gelişimlerini değerlendirmeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza 2021 Eylül-Aralık ayları arasında Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne herhangi bir sebeple başvuran, anneleri tarafından çalışmaya katılmayı yazılı onam ile kabul eden bilinen bir hastalığı olmayan 1 yaş dönemi (12-24 ay) bebekler alındı. Katılımcıların sosyodemografik özelliklerinin, sigara maruziyetinin, bebeklerin doğumdaki ve şuanki yaşına göre antropometrik özelliklerinin değerlendirildiği 38 sorudan oluşan anket ve ilk 1 yaş nöromotor gelişim basamaklarının değerlendirildiği 15 soruluk değerlendirme testi yüz yüze uygulandı.
Özet (Çeviri)
AIM: There is a significant impact of the first year on child development. Passive smoking exposure of children during this period poses a significant risk to their development as well as active smoking. In our study, we aimed to evaluate the neuromotor development of infants exposed to and not exposed to cigarettes during the age of 1 year. MATERIALS AND METHOD: September-December 2021, 1 year old (12-24 months) babies without a known disease who applied to the Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital Family Medicine Polyclinic for any reason and accepted to participate in the study by their mothers with written consent were included in our study. Sociodemographic characteristics of participants, exposure to smoking, infants birth and current age, anthropometric characteristics questionnaire and evaluated 38 of the first questions the age of 1 is evaluated neuromotor development stages of the 15-question assessment test was administered face-to-face.