Homojenizasyon süresinin NiMn alaşımında şekil hafıza davranışı üzerine etkisi
Effect of homogenization time on shape memory behaviour of NiMn alloy
- Tez No: 720475
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ALDAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Son yıllarda literatürde son derece dikkat çeken Ni-Mn-Sb ve Ni-Mn-Sb-Co şekil hafızalı alaşımlarına ısıl işlemlerle şekil hatırlama özelliği kazandırılabilmektedirler. Bu çalışmada; polikristal Ni50Mn29Sb21-xCox'in (x = 0 veya 8.5) manyetik şekil hafızalı alaşımlarının üzerinde homojenizasyon işleminin etkilerinin belirlenmesi ve Co katkısının, mikroyapı, manyetik ve sertlik özellikleri üzerindeki etkisine odaklanılmıştır. Çalışma esnasında gerçekleştirilen mikroyapı araştırmaları, X-ışını kırınım deneyleri tarafından ortaya konulduğu gibi homojenizasyon işlemine tabi tutulmuş durumda olan Ni50Mn29Sb21 ve Co katkılı Ni50Mn29Sb12.5Co8.5 alaşımın yüksek sıcaklıkta farklı fazlara (γ (A1), B2 veya L21) sahip malzemeler olduğunu göstermektedir. L10, ve farklı katmanlı martensitlerle ilgili elde edilen veriler farklı yaklaşımlarla tartışılmıştır. Gerçekleştirilmiş olan metalografik gözlemler, katkı elementleri bakımından farklı bölgeler arasında önemli bir ayrım olan dendritik fazlı yapıyı ortaya koymaktadır. DSC ve Termomanyetik ölçümler aracılığıyla, incelenen alaşımlarında geçiş sıcaklıkları ile ilgili bilgi edinilmiştir. Vickers mikrosertlik ölçümlerine dayanarak yapılan mekanik özelliklerin incelenmesi, Co katkısının malzeme sertliği üzerindeki yararlı etkisi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Ni-Mn-Sb and Ni-Mn-Sb-Co shape memory alloys, which have attracted great attention in the literature in recent years, can be given shape memory properties by heat treatment. In this study; the determination of the effects of homogenization on magnetic shape memory alloys of polycrystalline Ni50Mn29Sb21-xCox'in (x = 0 or 8.5) and the effect of a Co doping on microstructure, magnetic and hardness properties was focused. Microstructure investigations carried out during the study show that Ni50Mn29Sb21 an Co doped Ni50Mn29Sb12.5Co8.5 alloy, which has undergone homogenization as revealed by X-ray diffraction experiments, are materials with different phases (γ (A1), B2 or L21) at high temperature. The data obtained on L10, and different layered martensites are discussed with different approaches. The metallographic observations carried out reveal the dendritic phase structure, which is an important distinction between different regions in terms of additive elements. By means of DSC and Thermomagnetic measurements, information about the transition temperatures of the studied alloys was obtained. Examination of mechanical properties based on Vickers microhardness measurements shows that Co addition has beneficial effect on material hardness.