Hekimlerin geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarının araştırılması
Researching the knowledge, attitudes and behaviors of physicians on traditional and complementary medicine practices
- Tez No: 720503
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGEN GÖNENÇ ÇEKİÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Trabzon Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Geleneksel ve tamamlayıcı tıp (GETAT) uygulamaları modern tıp uygulamalarına destek vermesi ve farklı bakış açıları sunması nedeniyle son yıllarda ilginin arttığı bir konudur. Ülkemizde yapılan araştırmaların yeterli sayıda olmamasından dolayı hekimlerin GETAT uygulamalarına yaklaşımlarıyla ilgili yeterli bilgi bulunmamaktadır. Çalışmamızın amacı, Trabzon ilinde aktif çalışan hekimlerin GETAT uygulamaları hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarını incelemektir. MATERYAL VE METOD: Çalışmamız Mart – Ağustos 2021 tarihleri arasında yürütülen gözlemsel tipte kesitsel bir araştırmadır. Araştırmacılar tarafından oluşturulan ve katılımcıların demografik özelliklerini, GETAT uygulamaları hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarını inceleyen anket formu SBÜ Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Fatih Devlet Hastanesi, KTÜ Farabi Hastanesi Aile Hekimliği ABD ve Trabzon Ortahisar Aile Sağlığı Merkezlerinde çalışan hekimlere yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulanmıştır. Tanımlayıcı istatistikler yapılmış olup değişkenlerin birbiri ile ilişkileri Spearman korelasyon analizi, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis ve Ki kare testi ile değerlendirilmiştir. Çalışmamıza toplam 384 hekim dâhil edilmiştir. BULGULAR: Çalışmamızda hekimlerin en çok duyduğu GETAT yöntemlerinin akupunktur, sülük ve ozon uygulaması olduğu görülmüştür. Katılımcıların 234'ü (60,9) GETAT hakkındaki bilgileri internetten öğrendiğini bildirmiştir. Çalışmamıza katılan hekimlerin 204'ü (53,1) GETAT yöntemleri ile ilgili bilgi seviyelerini az olarak tanımlamıştır. Katılımcıların yaklaşık dörtte üçü GETAT yöntemleri ile ilgili kurs/eğitime katılmak istemesine rağmen sadece 41'i (10,7) katıldığını belirtmiştir. Hekimlerin 206'sı (54) GETAT kullanımının faydalı olup olmadığı konusunda kararsız kaldığını söylemiştir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE: Traditional and complementary medicine (GETAT) practices are a subject of increasing interest in recent years, as they support modern medicine practices and offer different perspectives. Due to the insufficient number of studies conducted in our country, there is not enough information about the approaches of physicians to GETAT applications. The aim of our study is to examine the knowledge, attitudes and behaviors of physicians actively working in Trabzon about GETAT practices. MATERIAL AND METHODS: Our study is an observational type cross-sectional study conducted between March and August 2021. The questionnaire form, which was created by the researchers and examined the demographic characteristics of the participants, their knowledge, attitudes and behaviors about GETAT applications, was applied face-to-face to the physicians working in SBU Trabzon Kanuni Training and Research Hospital, Fatih State Hospital, KTU Farabi Hospital Family Medicine Department and Trabzon Ortahisar Family Health Centers. Descriptive statistics were made and the relations between the variables were evaluated with Spearman correlation analysis, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis and Chi-square test. A total of 384 physicians were included in our study. RESULTS: In our study, it was seen that the most frequently heard GETAT methods by physicians were acupuncture, leech and ozone application. 234 (60.9) of the participants reported that they learned about GETAT from the internet. 204 (53.1) of the physicians participating in our study defined their level of knowledge about GETAT methods as low. Although nearly three-quarters of the participants wanted to attend the course/training on GETAT methods, only 41 (10.7) stated that they did. 206 (54) of the physicians said that they were undecided about whether the use of GETAT is beneficial or not.