Koltuk komponentlerinde tasarım kriterlerine bağlı olarak dayanım analizi
Durability analysis in seat components based on design criteria
- Tez No: 720548
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, M1 sınıfı araç arka koltuğunun ECE R17 bagaj yükü çarpışma dayanım regülasyonuna göre uygunluğu incelenmiştir. Koltuk köşe elemanı üzerinde dayanım ve maliyet iyileştirme çalışmaları yapılmıştır. ECE R17 regülasyonu ile belirtilen sınır ve yükleme şartlarına göre test edilecek koltuk için geliştirme çalışmaları sonlu elemanlar modeli HyperMesh yazılımında oluşturulup, RADIOSS çözücüsünde analiz gerçekleştirilmiştir. Sonlu elemanlar analizleriyle belirlenen koltuğun tasarımı fiziksel testler ile doğrulanmıştır. Doğrulanan koltuk sonlu eleman modeli üzerinden köşe elemanı için farklı tasarım denemeleri ve kalınlıklar ile en uygun tasarım belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the suitability of the M1 class vehicle rear seat according to the ECE R17 luggage retention regulation has been examined. Strength and cost improvement studies were carried out on the seat corner component. The development studies for the seat to be tested according to the boundary and loading conditions specified by the ECE R17 regulation were created in the finite element method pre-processing software HyperMesh and the analysis was carried out in the RADIOSS solver. The design of the seat, which was determined by finite element analysis results, was verified by physical tests.