Penetran karın bölgesi yaralanmalarının adli tıp yönünden değerlendirilmesi
Forensic evaluation of penetrating injuries of the abdominal area
- Tez No: 720549
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA SÜHEYLA ALİUSTAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda penetran karın yaralanmalarının özellikleri, orjinleri, yaralanma derecesi, sonuçları, raporlanması, adli tıbbi boyutunun tartışılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışmada 01.01.2016-31.12.2020 tarihleri arasında Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBU) Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil sevisine başvurusu bulunan 28619 vaka taranarak penetran karın yaralanması bulunan 85 olgunun adli raporları ve tıbbi evrakları etik kurul onayı alınarak retrospektif olarak değerlendirilmiştir. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen olguların %87,1'i erkek, %12,9'u kadınlardan oluşmaktadır. Yaş ortalaması 31 olarak bulunmuş ve olguların çoğunluğu 20-30 yaş arası genç erişkinlerden oluşmaktadır. Orjinleri incelediğinde %87,1'i kasten yaralama neticesinde gelişmiş olduğu görülmüştür. Olguların maruz kaldığı olayların gerçekleşme saati 20.00-04.00 saatleri arasında yoğunlaşmıştır. %36,5'inde alkol saptandığı, %30,6'sında alkol saptanmadığı, %32,9'unda alkol bakılmadığı anlaşılmıştır. Olgularda en çok karşılaşılan yaralanmanın %69,4 oranında kesici delici alet yaralanması olduğu, %27,1 oranında ateşli silah yaralanması olduğu saptanmıştır. Karın boşluğuna nafiz yaralanmaların mortalite oranı %8,2 olarak hesaplanmıştır. SONUÇ: Adli travmatolojide travmanın ağırlık derecesi değerlendirilmesinde en ağır grubu oluşturan yaşamsal tehlikenin ve organ işlev kaybının meydana gelmesi penetran karın yaralanmalarında sıklıkla görülmektedir. Penetran karın yaralanmaları bizim çalışmamızda ve literatürdeki çalışmalarda en sık şiddet olayları sonucu meydana gelmektedir. Bu tür yaralanmalara ve can kayıplarına sebep olan şiddet olaylarının önüne geçebilmek için silahlara kolay erişimi ve silah bulundurmayı engellemek amacıyla gerekli yasal düzenlemeler yapılmasının faydalı olacağını düşünmekteyiz. ANAHTA KELİMELER: penetran yaralanmalar, karın yaralanmaları, adli tıp
Özet (Çeviri)
PURPOSE: In our study, it is aimed to discuss the characteristics, origins, degree of injury, results, reporting and forensic medicine aspect of penetrating abdominal injuries. MATERIAL AND METHODS: In this study, 28619 cases who applied to the emergency department of Kütahya Health Sciences University (KSBU) Evliya Çelebi Training and Research Hospital between 01.01.2016 and 31.12.2020 were reviewed and the forensic reports and medical documents of 85 cases with penetrating abdominal injuries were evaluated retrospectively, with the approval of the ethics committee. RESULTS: The cases included in the study, 87,1% were men and 12,9% were women. The mean age was found to be 31 years and the majority of the cases were young adults between the ages of 20-30. When examining the origins, it was seen that 87,1% of them developed as a result of intentional injury. The time of the incidents resulting in these cases was concentrated between 20.00 and 04.00. It was understood that alcohol was detected in the blood of 36,5% of the cases, it was not detected in 30,6% and it was not checked in 32,9%. It was determined that the most common injuries in the cases were sharps with 69,4% and gunshot wounds with 27,1%. The mortality rate of penetrating abdominal injuries was calculated as 8,2%. CONCLUSION: In forensic traumatology, life-threatening injuries and organ function loss which are the most severe group in the evaluation of the severity of trauma, are frequently seen in penetrating abdominal injuries. Penetrating abdominal injuries occur most frequently as a result of violent incidents in our study and studies in the literature. We think that it would be beneficial to make necessary legislations to prevent easy access and possession of weapons in order to prevent violence that causes such injuries and loss of life. KEYWORDS: penetrating injuries, abdominal injuries, forensic medicine