Sistemik inflamatuvar yanıt indeks parametrelerinin endometriyum kanseri evrelemesi ile ilişkisinin araştırılması
Evaluati̇on of the relationship of systemic inflammatory response index parameters and endometrium cancer staging
- Tez No: 720567
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER SANCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Sistemik inflamatuar yanıt parametrelerinin malingniteler ile ilişkisi son zamanlarda üstünde birçok çalışma yapılan, ilgi çekici bir konudur. NLO, PLO, MPV gibi parametrelerin malignite ilişkileri üzerine pek çok araştırma yapılsa da SIRI değeri ile ilgili çalışmalar oldukça kısıtlıdır. Biz çalışmamızda her hastadan operasyon öncesi alınan ve ucuz, kolay, ulaşılabilir bir tetkik olan hemogram değerlerinden yola çıkılarak hesaplanan mutlak nötrofil sayısı x mutlak monosit sayısı/mutlak lenfosit sayısı (SIRI), mutlak nötrofil sayısı/mutlak lenfosit sayısı (NLO), trombosit sayısı/mutlak lenfosit sayısı (PLO), ortalama trombosit hacmi (MPV) ve ortalama trombosit hacmi/trombosit sayısı (MPVPO) değerlerinin endometriyum kanseri evresi ile ilişkisi olup olmadığını değerlendirmeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmamıza jinekoloji onkoloji kliniğimizde endometriyum kanseri nedeniyle operasyon planlanıp yapılmış 488 hasta dahil edildi. Hastaların genel bilgileri ve preoperatif istenen hemogram değerleri retrospektif olarak incelendi ve preoperatif NLO, PLO, MPV, MPVPO ve SIRI değerleri hesaplandı. Değerler ve FIGO evrelemesi arasında korelasyon olup olmadığı araştırıldı. Bulgular: 488 hasta incelendiğinde 241 kişisi (%49,4) Evre 1A, 112 kişisi (%23) Evre 1B olmak üzere 353 hastanın (%72,3) Evre 1 olduğu, 47 hastanın (%9,6) Evre2, 74 hastanın (%15,2) Evre 3, 14 hastanın (%2,9) Evre 4 olduğu tespit edilmiştir. Bu hastaların 405 kişisi Tip1 (%83) endometriyum kanseri, 83 kişisi (%17) Tip2 endometriyum kanseridir.
Özet (Çeviri)
Objective: The relationship between systemic inflammatory response parameters and malignancies is an interesting topic that has been studied extensively recently. Although many studies have been conducted on the malignancy relationships of parameters such as NLR, PLO, and MPV, studies on the SIRI value are very limited. In our study, absolute neutrophil count x absolute monocyte count/absolute lymphocyte count (SIRI), absolute neutrophil count/absolute lymphocyte count (NLR), platelet count/ We aimed to evaluate whether absolute lymphocyte count (PLO), mean platelet volume (MPV) and mean platelet volume/platelet count (MPVPO) values are associated with endometrial cancer stage. Materials and Methods: In our study, 488 patients who were operated due to endometrial cancer in our gynecological oncology clinic were included. General information of the patients and preoperative desired hemogram values were analyzed retrospectively, and preoperative NLR, PLO, MPV, MPVPO and SIRI values were calculated. It was investigated whether there was a correlation between values and FIGO staging. Results: When 488 patients were examined, 353 patients (72.3%) were Stage 1, 241 (49.4%) were Stage 1A, 112 (23%) were Stage 1B, 47 patients (9.6%) were Stage 2, 74 patients were Stage 2 It was determined that (15.2%) Stage 3, 14 (2.9%) Stage 4 patients. Of these patients, 405 patients were diagnosed with Type 1 (83%) endometrial cancer, and 83 (17%) with Type 2 endometrial cancer.