Anormal uterin kanaması olanlarda estradiol valerat/dienogest ve levonorgestral rahim içi araç kullanımının, kanama miktarı ve uterin kan akımı bakımından karşılaştırılması
Comparison of estradiol valerate/dienogest and levonorgestral instal vehicle using in people with abnormal utterine bleeding in terms of bleeding amount and uterine blood flow
- Tez No: 720570
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİSUN VURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada anormal uterin kanama sebebiyle estradiol valerat/dienogest veya levonorgestrel RİA uygulanan hastalarda menstrual kanama miktarlarının ve uterin arter doppler indekslerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Method: Bu çalışma anormal uterin kanamayla başvuran hastalardan tedavi olarak estradiol valerat/dienogest (EV/DN) veya levonorgestral RİA(LNG-RIA) planlanan hastalar seçilerek yapılmıştır (n=93)Hastaların tedavi öncesi ve sonrasında menstruel kanama düzenleri sorgulandı. Tedavi öncesinde ve tedavinin 1. ve 3.ayında yapılan ultrason aracılığı ile hastaların uterus ve over volümleri, endometrial kalınlıkları, uterin arter doppler değerleri ölçüldü. Bulgular: Hastalardan tedavi başlangıcında, 1. ve 3. ay kontrollerine göre menstruel siklusun uzaması istatistiki olarak anlamlıdır. (p=0,001)Ped sayısında zamana bağlı olarak anlamlı bir düşüş izlenmiştir. Hastaların tedavi sonrasında adet öncesi lekelenme şikayetlerinde de anlamlı bir azalma olmuştur. (p=0,002) Gruplar arasında her iki tedavinin mentruel siklusu uzatma açısından, ped sayısı ve adet öncesi lekelenme şikayetlerin gerilemesi açısından anlamlı bir fark bulunamamıştır. (p>0.05) Uterus ve over volümleri açısından takip edilen hastalarda uterus volümünde azalma (p=0,014), sol over volümünde azalma (p=0,009) ve sağ over volümlerindeki azalma (p=0,005) anlamlı bulunmuştur. EL değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir azalma mevcuttur. (p=0,000) Ultrasonografi bulguları olarak PI,RI,PS ve ED değerleri açısından hastalar değerlendirildiğinde PI değerinin tedaviye bağlı olarak zamanla artış gösterdiği belirlenmiştir. Sonuç: Yaptığımız çalışmada hem EV/D hem LNG-RİA nın menstruel kanama şikayetlerini, EL kalınlığını, uterus ve over boyutlarını azalttığı bulundu. Ancak her iki tedavinin birbirine üstünlüğü gösterilemedi.
Özet (Çeviri)
Objective:In this study, it was aimed to compare the amount of menstrual bleeding and uterine artery Doppler indexes in patients who received estradiol valerate/dienogest or levonorgestrel IUD due to abnormal uterine bleeding. Materials and Methods: This study was conducted by selecting patients who were admitted with abnormal uterine bleeding and were scheduled for an estradiol valerate/dienogest or levonorgestral IUD.(n=93) The menstrual bleeding patterns of the patients were questioned before and after the treatment. Uterine and ovarian volumes, endometrial thickness, and uterine artery Doppler values were measured by ultrasound performed before the treatment and at the 1st and 3rd months of the treatment. Results:The prolongation of the menstrual cycle was statistically significant in the patients at the beginning of the treatment compared to the 1st and 3rd month controls. (p=0.001) A significant decrease was observed in the number of pads over time. There was also a significant decrease in the complaints of premenstrual spotting after the treatment. (p=0.002) There was no significant difference between the groups in terms of regression of complaints, number of pads, and menstrual cycle lenght (p>0.05) There was statistically significant decerase in uterine volume (p=0.014), left ovarian volume (p=0.009) , right ovarian volumes (p=0.005), and endometril thickness (p=0.000) were found to be significan at 6th month. When the patients were evaluated in terms of PI, RI, PS and ED values as ultrasonography findings, it was determined that the PI value increased at 1st, 3rd and 6th months. Conclusions:Both EV/DN And LNG-IUD were effective treatments thatdecrease in menstrual bleeding complaints, and a decrease in endometrial thickness, uterine volume and ovarian volumes. However, neither treatment was found to be superior to the other.