Ultra wıdeband tıghtly coupled reflectarray antenna
Ultra geniş bantlı sıkıca bağlı yansıtıcı dizi anten
- Tez No: 720582
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ÖZLEM AYDIN ÇİVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tezde, bir ultra geniş bantlı sıkıca bağlı dipol yansıtıcı dizi anteni tasarlanmış, üretilmiş ve ölçülmüştür. Bu yansıtıcı dizi, geniş bantlı bir log-periyodik dipol dizisi besleme anteninden ve bir yansıtıcı yüzeyden oluşmaktadır. Yansıtıcı yüzeyin birim elemanı, ultra geniş bant amacına ulaşmak için bir gecikme şeridine bağlanmış sıkıca bağlı örtüşen papyon dipoldür. Sonsuz dizi yaklaşımı ve Floquet port uyarımı, dipolün gecikme hattının uzunluğuna karşı yansıma faz eğrilerini elde etmek için birim hücre simülasyonlarında uygulandı. Yansıyan ışın, tasarım adımında sıkıca bağlı dipollerin gecikme şeridi uzunluklarını ayarlayarak belirli bir yönde ışımak üzere tasarlanabilir. Girdi parametrelerine göre gecikme hattı uzunluklarına karar verdikten sonra tam bir yansıtıcı yüzey oluşturmak için bir MATLAB kodu ile GUI geliştirilmiştir. Kod, tam dalga simülasyonlarının yürütüldüğü CST Studio Suite'te otomatik olarak bir yansıtıcı yüzey oluşturur. Sonra, kirişin bordadan 30 derece yönlendirildiği 5×20 yansıtıcı bir dizi tasarlanmış ve üretilmiştir. Tasarım, üretilen yansıtıcı dizinin 4 GHz'den 10 GHz'e kadar çalışabildiği ölçümleriyle doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an ultra wideband tightly coupled dipole reflectarray antenna is designed, fabricated, and measured. This reflectarray consists of a wideband log-periodic dipole array feed antenna and a reflecting surface. The unit element of the reflecting surface is a tightly coupled overlapping bowtie dipole attached with a delay line to approach ultra wideband aim. Infinite array approach and Floquet port excitation applied in unit cell simulations to obtain reflection phase curves versus the length of the delay line of the dipole. The reflected beam can be adjusted to radiate in a particular direction by arranging the delay line lengths of the tightly coupled dipoles at the design step. A MATLAB code is developed with GUI to construct a full reflecting surface after deciding the delay line lengths with respect to input parameters. The code automatically constructs a reflecting surface in CST Studio Suite where the full-wave simulations are executed. Then, a 5×20 reflectarray with the beam directed 30 degrees from the broadside is designed and fabricated. Design is validated by the measurements that the fabricated reflectarray is capable to operate from 4 GHz to 10 GHz.